طبق گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق، مالیات خودروهای سواری و وانت تعیین شد.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل ا زتجارت‌نیوز، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق، مالیات خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی بالای یک میلیارد تومان از یک تا چهار درصد تعیین شد.

ارزش خودروها در مالیات، متغیر است؟

برخی مشمولان گفتند که شاید در طول محاسبه ارزش خودروهای بالای یک میلیارد دچار تغییراتی شوند. برای مثال شاید خودرو تصادف کند و دیگر ارزش اولیه را نداشته باشد.

بابک صدرایی، کارشناس خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: منطق محاسبه ارزش خودروهای وارداتی به صورت سه سال یا پنج سال یک بار است. برای مثال خودرویی که امسال یک میلیارد تومان ارزش دارد، سه سال آینده ارزش آن تغییر می‌کند.

او افزود: نکته دیگر در مورد محاسبه مالیات خودروها این است که تصمیم‌گیرنده نحوه محاسبات یعنی دولت نمی‌تواند هر سال بر تک تک خودروهای موجود در کشور ارزش‌گذاری کند.

این کارشناس خودرو در ادامه توضیح داد: مبنای اصلی محاسبه مالیات خودرو باید قیمت اصلی آن باشد. همچنین مبنای دیگر باید مدل و سال ساخت خودروها باشد. این یک ملاک مناسب برای محاسبه مالیات خودرو است. اما تصادفی بودن یا نبودن یا تغییراتی که در خودرو بوجود آمده است در پرداخت مالیات از طرف مشمولان تاثیری ندارد.