در بازار روز شنبه با توجه به سیگنال‌هایی که از آزادسازی واردات خودرو به بازار خودرو داده شد قیمت خودروهای داخلی با کاهش قیمت همراه شد. قیمت تعداد زیادی از خودروها همچون پراید، پژو و دنا کاهشی بود.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از  تجارت‌نیوز، روز شنبه قیمت خودرو داخلی با کاهش قیمت همراه بود و تعداد زیادی از خودروها با کاهش قیمت همراه بودند.

قیمت پراید ۱۱۱ به ۱۵۲ میلیون تومان، قیمت پراید ۱۳۱ به ۱۳۷ میلیون تومان و پراید ۱۳۲ به ۱۳۱ میلیون تومان رسید.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو مدل ۱۴۰۰ به ۲۵۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ صندوقدار به ۳۰۵ میلیون تومان و خودرو ۲۰۷ دنده‌ای به ۳۵۰ میلیون تومان رسید. تعدادی از خودروهای گروه پژو پارس در روز شنبه کاهش قیمت یک تا سه میلیون تومانی را ثبت کردند.

تیبا هاچ بک ۱۵۹ میلیون تومان و تیبا صندوقدار ۱۴۱ میلیون تومان ثبت شد. خودروهای دنا معمولی  و دنا پلاس دنده‌ای با کاهش قیمت دو تا سه میلیون تومانی همراه بودند.

کاهش قیمت خودروهای چینی در بازار / کدام خودروهای داخلی ارزان شد؟

همسو با خبر واردات خودروهای خارجی، انتظار می‌رود قیمت برخی خودروهای ایرانی و مونتاژی ارزان شود اما بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار هنوز نسبت به طرح ساماندهی خودرو واکنش نشان نداده است.

اما آیا می‌توان انتظار داشت که قیمت خودروهای داخلی ارزان شود؟ فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: صرف تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو، قیمت خودروهای داخلی ارزان نمی‌شود. چون نه قیمت ارز کاهش یافته و نه هزینه‌های سربار تولید تغییری کرده است. اما اگر از یک طرف واردات خودرو افزایش پیدا کند و از طرف دیگر عرضه خودروهای داخلی افزایش پیدا کند ممکن است وضعیت بازار تنظیم و خودروهای داخلی در بازار آزاد اندکی ارزان شود.

قیمت خودروهای خارجی نصف می‌شود؟

آیا با آزادسازی واردات قیمت خودروهای خارجی ممکن است نصف شود؟ زاوه به تجارت‌نیوز گفت: با اجرای طرح واردات، عرضه خودروهایی که در پارکینگ دپو شده بود به بازار بیشتر می‌شود. همین مساله اثر روانی در بازار خودروهای خارجی دارد. البته پیش‌بینی می‌شود خودروهای لوکس در فروردین ماه ۱۴۰۱ حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش قیمت داشته باشند.

زاوه توضیح داد: هنوز در طرح ساماندهی بازار خودرو تبصره مربوط به دخالت شورای رقابت حذف نشده است. چنانچه این تبصره حذف شود یا دخالت دولت در واردات خودروهای خارجی کمرنگ شود، ممکن است سال آینده خودروهای خارجی بیش از ۵۰ درصد ارزان شوند.