کارشناس حوزه خودرو در مورد وضعیت بازار خودرو برای شب عید گفت: شیب قیمت‌ها خیلی ریزشی و نزولی نخواهد بود و اگر بازار ارز باز ملتهب شود احتمال دارد با توجه به پیش‌بینی‌های اقتصادی باز هم شاهد افزایش قیمت‌ خودرو باشیم.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از صدای بورس,کارشناس صنعت خودرو در مورد وضعیت پیش روی بازار خودرو گفت: آنچه در سال‌های اخیر در بازار خودرو محرز شده است اثرگذاری قیمت دلار بر قیمت‌ خودروهاست و کاملا ملموس است که قیمت‌ها تابعی از نرخ دلار است. بر این اساس، شرایط آینده بستگی زیادی به وضعیت ارز تا پایان سال دارد.

قیمت خودرو تابع دلار است

بابک صدرایی ادامه داد: بر این اساس اینکه دولت تا چه حد بتواند قیمت ارز را ثابت نگه دارد در تعیین قیمت‌ خودروهای داخلی موثر است و چنانچه شیب ارز نزولی شود می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت خودرو هم مقدار کمی ریزش کند اما اگر قیمت ارز ثابت نماند و دلار مجددا به سمت بالا حرکت کند باز هم قیمت خودرو شیب افزایشی پیدا خواهد کرد.

صدرایی افزود: عامل دیگری که در این میان می‌تواند روی بازار خودرو تاثیر بگذارد واردات خودرو است. البته این در صورتی است که تا پایان سال، حداقل ۲۰ تا ۳۰ هزار خودرو وارد کشور شود و با قیمت‌های معقول و منطقی قبل از عید تحویل مشتری شوند. بنابراین، بحث واردات هم می‌تواند تا حدودی جو روانی بازار را کنترل کند و در قیمت برخی از خودروهایی که رقیب خودروهای وارداتی هستند ریزش کوچکی ایجاد کند.

کارشناس حوزه خودرو در مورد وضعیت بازار خودرو برای شب عید هم گفت: اما در مجموع شیب قیمت‌ها خیلی ریزشی و نزولی نخواهد بود و اگر با ارز  باز ملتهب شود حتی احتمال دارد با توجه به پیش‌بینی‌های اقتصادی باز هم شاهد افزایش قیمت‌ها باشیم.

بازار خودرو

رونق به بازار خودرو برمی‌گردد؟

در چند هفته قبل معاملات خرید و فروش در بازار خودروکاهش یافته بود اما با این حال قیمت‌ها روند کاهشی نداشت. صدرایی در این باره گفت: این وضعیت قبلا هم رخ داده است. در دو سه ماه اخیر نیز ما یک دوره‌ پررونق را در بازار خودرو دیدیم که معاملات خرید و فروش زیادی انجام شد و تعداد زیادی خودرو فروخته شد. اما معمولا بعد از هر دوره رونق یک دوره رکود داریم و بعد از آن باز دوباره رونق برمی‌گردد.

وی بیان کرد: البته باید به این نکته هم اشاره کرد که هر چقدر زمان می‌گذرد رونق بازار کمتر می‌شود، چون به هر حال توان مالی جامعه هم محدودیت دارد اما به نظر می‌رسد برای شب عید بازار داغ شود.

صدرایی افزود: آنچه که در این میان مهم است کنترل نرخ دلار است. تجربه نشان داده است اگر دلار روند افزایشی در پیش بگیرد مردم از ترس اینکه پولشان بی‌ارزش نشود باز به سمت بازارهای مالی از جمله بازار خودرو هجوم می‌آورند و باز هم شوک‌هایی به بازار خودرو وارد خواهد شد.

عرضه و تقاضا باید به هم نزدیک شود

کارشناس حوزه خودرو در مورد اینکه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت و سیاستگذاران چقدر می‌تواند در کنترل و ثبات بازار خودرو نقش داشته باشد، گفت: در همه جای دنیا دولت‌ها فقط زمینه‌ساز تنظیم و اجرای قوانین و کنترل بازار هستند نه عامل دخالت‌کننده. در مورد وضعیت بازار خودرو هم همانطور که گفته شد ثبات مسائل سیاسی، ثبات قیمت ارز و همچنین برابر شدن عرضه و تقاضا می‌تواند بازار را به تعادل و ثبات برساند. اما اگر هرکدام از این پارامترها به هم بخورد باز مجددا روی اقتصاد و به تبع آن روی بازار خودرو تاثیر خواهد گذاشت.

صدرایی افزود: اگر ارز حالا به هر قیمتی که می‌خواهد باشد، ثابت شود تکلیف بازار مشخص خواهد شد. زمانی هم که تکلیف بازار مشخص بشود دیگر تقاضای کاذب به وجود نمی‌آید اما اینکه امروز نرخ دلار ۴۰ هزار تومان باشد و فردا به ۴۲ هزار و پس‌فردا به ۴۳ هزار تومان تغییر کند باعث می‌شود مردم از ترس اینکه ارزش پول خود را از دست بدهند به سمت بازارهای سرمایه‌ای هجوم ببرند و التهاب این بازارها افزایش یابد.

به گزارش همشهری,صدرایی ادامه داد: بر این اساس اگر دلار برای  یک سال حتی در محدوده ۵۰ هزار تومان نگه داشته شود نتیجه آن روی بازار خودرو این خواهد شد که تقاضاهای کاذب از بین می‌رود و مصرف‌کنندگان واقعی به بازار می‌آیند