مهدی صادقی نیارکی می گوید با سیاستگذاری که در صنعت خودرو صورت  گرفت تهدیدها به فرصت تبدیل شد و نیاز هست که دستاوردهای این بخش با استراتژی مناسبی به مردم اطلاع رسانی شود.

معاون امور صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازديد از گروه خودروسازي سايپا گفت: صنعت خودرو در کشور به رغم محدودیت های بین المللی علاوه بر افزایش ظرفیت تولید و کاهش واردات قطعات خارجی، دستاوردهای خوبی در حوزه توسعه عمق ساخت داخل به دست آورده است.

مهدی صادقی نیارکی با بیان مطلب فوق تصریح کرد: با سیاستگذاری که در صنعت خودرو صورت  گرفت تهدیدها به فرصت تبدیل شد و نیاز هست که دستاوردهای این بخش با استراتژی مناسبی به مردم اطلاع رسانی شود.

وی با اشاره به ارتباط سیستمی ۴۰ رشته فعالیت با صنعت خودرو افزود: این صنعت که در جرگه صنایع ساخت محور و پیشران قراردارد در شرایطی که با تشدید تحریم ها زمین‌گیری آن هدفگذاری شده بود، امروز در توسعه ساخت داخل جزو صنایع پیشران است.

معاون امور صنایع وزارت صمت خاطرنشان کرد: با مجاهدت هایی که خودروسازان و قطعه سازان به رغم مشکلات در تامین مواد اولیه داشتند، توانستند، امسال رشد ۱۸درصدی تولید خودرو تا تاریخ ۲۵ تیرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل رقم بزنند.

صادقی نیارکی در ادامه با تشریح مهمترین اقدامات در صنعت خودرو، اشاره ای به هدفگذاری ۳۰۰میلیون یورویی سایپا در توسعه  ساخت داخل در سال جاری کرد.

وی همچنین افزود: با برنامه گسترده‌اي كه گروه سايپا در زمينه توسعه محصول و توليد خودروهاي جديد دارد، تحولي اساسي در تاريخ اين خودروساز رقم خواهد خورد.

معاون امور صنایع ادامه داد: اتفاقات گسترده‌اي در مركز تحقيقات سايپا در زمينه طراحي و ساخت پلت‌فرم‌ها و خودروهاي جديد در حال رخ دادن است.

به گفته وي اجراي چندين پروژه نظير بهبود و ارتقاي پلت‌فرم‌هاي موجود، تغييرات فيس‌ليفت بر روي محصولات فعلي، ارتقاء كيفيت و آپشن‌هاي محصولات، در كنار انجام تست‌هاي شبيه‌سازي پيشرفته خودرويی از جمله موارد مهمی است كه مركز تحقيقات سايپا با برخورداري از دانش فني روز در دست اقدام دارد.

صادقي نياركي در ادامه با اشاره به موفقيت گروه خودروسازي سايپا در دستيابي به جايگاه خودروساز اول كشور در خرداد ماه، افزود: اين يك اتفاق بي‌نظير است كه با وجود مشكلاتي نظير تحريم و شيوع بيماري كرونا، سايپا توانسته با مجاهدت صورت گرفته و همكاري شبكه قطعه‌سازان كشور به اين مهم دست يابد.

معاون امور صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار ادامه حمايت و كمك به صنعت خودرو و قطعه‌سازي كشور براي عبور از مشكلات شد و تصريح كرد: رشد توليد خودرو در كشور نشان مي‌دهد اين صنعت از اهميت و ظرفيت بسيار خوبي برخوردار است و بايد با هدف رشد و رونق توليد و همچنين تسريع در تحويل خودرو و كاهش تعهدات معوقه، مورد حمايت جدي قرار گيرد.

صادقي نياركي در پاسخ به سوالي در خصوص اقدامات گروه خودروسازي سايپا در طرح ملي بومي‌سازي قطعات خودرو نيز گفت: سايپا جزو پيشتازان نهضت ساخت داخل در صنعت خودرو محسوب مي‌شود و در چهار ميز تخصصي تعميق ساخت داخل هم حضوري پررنگ و فعال داشته است.

به گفته وي برنامه گروه خودروسازي سايپا براي سفارش‌گذاري ساخت قطعات خودرويي در داخل و توسعه همكاري اين گروه با شركت‌هاي دانش‌بنيان و صنعتگران داخلي، زمينه دلگرمي و افزايش اميد را در ميان توليدكنندگان قطعات خودرويي ايجاد كرده است.