رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: ما در مجلس مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستیم و این اقدام را نوعی تحمیل زیان به تولیدکننده، بدون جبران درخور انتظار زیان وی می‌دانیم.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا : رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: ما در مجلس مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستیم و این اقدام را نوعی تحمیل زیان به تولیدکننده، بدون جبران درخور انتظار زیان وی می‌دانیم. عزت‌الله اکبری تالارپشتی در حاشیه بازدید از هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات و لوازم خودرو، صنعت خودروی کشور را غیرانحصاری توصیف و بر حذف قیمت‌گذاری دستوری تاکید کرد. وی در واکنش به ادعای شورای رقابت مبنی بر انحصار تولید خودرو در کشور گفت: به‌هیچ‌وجه در حوزه تولید خودرو در کشور انحصاری وجود ندارد، چرا که انحصار یعنی تک‌منبع بودن در تولید؛ این در حالی است که انواع خودروساز، چه دولتی و چه خصوصی، در کشور مشغول فعالیت هستند.

اکبری تالارپشتی ضمن اشاره به تاکیدات مکرر مجلس بر تفویض ارکان تولید کشور به شرکت‌های خصوصی و حضور پررنگ آنان در این بخش و پرهیز دولت از تصدی‌گری در صنعت کشور افزود: دولت نسبت به سوءرفتار افرادی که در راه تولید سنگ‌اندازی می‌کنند اقدامات لازم را انجام دهد. وی ضمن تاکید بر استفاده از فکر، سرمایه، دانش و توان مالی بخش خصوصی در توسعه صنعت خودرو و قطعه‌سازی، هنر خودروسازان و دولت را در این دانست که با کاهش تصدی‌گری دولت و افزایش توان بخش خصوصی، هزینه‌های دولت را کاهش داده و کیفیت و کمیت در بخش تولید افزایش یابد و دولت نیز نقش حمایت، هدایت و نظارت را به نحو احسن ایفا کند. نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص واردات خودروهای نو و کارکرده بیان کرد: بنابر اعلام دولت مبنی بر نیاز به دست‌کم ۵۰۰هزار خودرو برای تنظیم بازار تقاضا، ما برای وضع قانون اقدام کردیم و در این مساله خودروسازان داخلی عدم مخالفت خود را با هرگونه واردات به‌منظور رقابتی کردن صنعت تولید خودروی کشور اعلام کردند.