بازار خودرو همچنان راکد است. برخی از فروشندگان نسبت به واردات خودرو قطع امید کردند و خودروهای خود را با قیمت‌های بالا آگهی کرده‌اند اما این خودروها خریداری ندارد. آیا مذاکرات می‌تواند خودرو را ارزان کند؟

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از تجارت‌نیوز، بازار خودرو راکد است. خریداران تنها به استعلام قیمت‌ها اکتفا می‌کنند. چون زورشان به خرید خودروهای ایرانی هم دیگر نمی‌رسد.

هر چند بخشی از دلالان خودرو هنوز منتظر تصمیم واضح دولت درباره واردات خودرو هستند اما تحلیلگران می‌گویند موضع دولت مشخص است. سکوت دولت نشان می‌دهد واردات خودرو تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

با آن که دولت مخالفت خود را نسبت به واردات خودرو اعلام کرده اما آیا مذاکرات خودرو را ارزان می‌کند؟ رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی مشهد معتقد است حتی اگر مذاکرات هم نتیجه‌بخش باشد در بازار خودرو چندان تاثیر نمی‌گذارد. چرا که برنامه‌های دولت در بازار ارز ابهام دارد.

قیمت خودروهای ایرانی چند است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت خودروها در روز چهارشنبه (۲۱ مهر ۱۴۰۰) با ثبات نسبی همراه بود و تعداد زیادی از خودروها افزایش یا کاهش قیمتی را ثبت نکردند. مثلا قیمت پراید ۱۱۱ بعد از چند روز نوسان در قیمت ۱۵۴ میلیون تومان و پراید ۱۳۱ در قیمت ۱۳۹ میلیون تومان ثابت ماند.

قیمت پژو ۲۰۶ بدون تغییر ماند و ۲۰۶ تیپ پنج ۲۹۶ میلیون تومان ثبت شد. قیمت پژو ۲۰۷ دنده‌ای پانوراما مدل ۱۴۰۰ کاهش یافت و به ۳۳۵ میلیون تومان رسید. قیمت پژو ۴۰۵ و پارس ثابت ماند.

خودرو ارزان می‌شود؟

حمیدرضا حیدری به تجارت‌نیوز گفت: دولت چنانچه به وعده خود عمل کند و نرخ ارز را ثابت نگه دارد یا حتی برنامه‌ای در راستای کاهش نرخ دلار داشته باشد، خودرو هم ارزان می‌شود در غیر اینصورت نباید منتظر کاهش قیمت خودرو بود.

او بیان کرد: فعلا خریدار و فروشنده در بازار خودرو دست نگه داشته‌اند. اگر برنامه دولت در زمینه واردات خودرو خارجی هم مشخص شود به رونق بازار کمک می‌کند. چرا که آزاد شدن واردات در بازار خودرو بی‌تاثیر نیست.

هفته گذشته هم حمیدرضا حیدری، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو مشهد اعلام کرده بود فروش خودروهای خارجی صفر شده و تا زمان تعیین تکلیف مصوبه مجلس، هیچ خودرویی در بازار خرید و فروش نمی‌شود. چون هم خریداران و هم فروشندگان دست نگه داشته‌اند.