قیمت خودرو، امروز، 29 مرداد 1402، کار خود را به شکلی آغاز کرد که افت قیمت‌ها را در اغلب محصولات محسوس است.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت خودرو، امروز، یکشنبه، ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ از آغاز روند معاملات، کاهشی گزارش می‌شود. این کاهش قیمت‌ها در بازار خودروهای داخلی به نسبت بیشتر از خودروهای مونتاژی است.

عمده دلیل افت قیمتی در وضعیت فعلی، می‌تواند واردات قطره‌چکانی خودرو در کنار ثبات نسبی نرخ دلار باشد. طوری‌که قیمت‌ها توان افزایش را نداشته و از طرفی، به دلیل انتشار پیوسته اخبار واردات و تغییر نیافتن نرخ دلار، توان ثبات را نیز از دست می‌دهد و رو به کاهش می‌گذارد.

با توجه به قیمت‌های اعلامی وب‌سایت کارنامه، قیمت خودرو امروز افت محسوسی را تجربه کرده است.

قیمت خودروهای داخلی

امروز در بازار داخلی‌ها، قیمت اغلب محصولات کاهشی گزارش می‌شود که البته این افت قیمتی جزئی است.

کوئیک دنده‌ای S که معمولاً از هفته گذشته، با افت و خیز یکی دو میلیون تومانی همراه است؛ امروز نیز با حدود یک میلیون تومان کاهش به قیمت ۳۴۷ میلیون تومان رسید. بنابراین می‌توان گفت که این هاچ‌بک اقتصادی سایپا از هفته گذشته در ثبات قیمتی قرار دارد و تغییر چشم‌گیری تجربه نکرده است.

شاهین G سایپا نیز دقیقاً همانند خودروی کوئیک، با افت یک میلیون تومانی نسبت به روز گذشته، به قیمت ۵۷۲ میلیون تومان رسید.

پژو پارس LX TU5 یکی از سدان‌های محبوب بازار به شمار می‌رود که با حدود سه میلیون تومان کاهش قیمت، روی کانال ۶۲۰ میلیون تومانی ثابت شد.

رانا پلاس شرکت ایران خودرو که روی پلتفرم پژو ۲۰۶ طراحی و تولید شده است، از ابتدای روز رکورددار کاهش قیمت‌ها در بازار خودروهای داخلی بود. به طوری که با افت پنج میلیون تومانی، به نرخ ۴۹۰ میلیون تومان رسیده است.

ezgif.com gif maker 11 scaled

قیمت خودروهای مونتاژی

در بازار مونتاژی‌ها، قیمت خودرو کاهش‌های محسوسی تجربه کرد اما تعداد محصولاتی که افت و خیز قیمتی داشتند، به نسبت داخلی‌های بازار کمتر بود.

ام‌وی‌ام X22 دنده‌ای اسپرت لاکچری که جزو ارزان‌ترین محصولات مونتاژی بازار به شمار می‌رود، با حدود پنج میلیون تومان افت قیمتی که تجربه کرد، با نرخ ۷۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

بسترن B30 با مدل ۱۴۰۰ که از سدان‌های توقف تولید خورده بهمن موتور محسوب می‌شود، برخلاف هفته‌های گذشته حدود ۵۰ میلیون تومان افزایش قیمت را تنها در یک روز تجربه کرده است. به این ترتیب این سدان چینی با قیمت یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود که به نوعی تنها خودروی روز بوده که افزایش قیمت دارد.

هایما S5 اتوماتیک ۶ سرعته یکی از کراس‌اوورهای مونتاژی ایران خودرو بوده که همانند X22 مدیران خودرو، پنج میلیون تومان ارزان‌تر شده است. با احتساب این افت قیمت، کراس‌اوور مونتاژی ایران خودرو به قیمت یک میلیارد و ۲۲۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

فیدلیتی پرایم نیو ۵ نفره که از کراس‌اوورهای مونتاژی گروه بهمن است، رکورددار افت قیمتی در بازار خودروهای مونتاژی بوده و با افت ۲۰ میلیون تومانی نسبت به روز گذشته، به کانال یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون تومان سقوط کرد.

ezgif.com gif maker 1 9 scaled

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

به دلیل افت قیمت خودرو که امروز اغلب محصولات بازار شاهد آن بود و همچنین ثبات نسبی نرخ دلار در بازار آزاد، احتمالاً روند روزهای آینده خودرو با ثبات یا افزایش جزئی همراه باشد که افت قیمتی امروز را جبران کند. البته این افت و خیزهایی که قیمت خودرو تجربه می‌کند، معمولاً در بازه ۱۰ میلیون تومان درحال نوسان بوده و احتمال افزایش و کاهش بیشتر، پایین است.