فروش هفتگی خودروسازان کلید خورده است. ایران خودرو و سایپا اعلام کرده‌اند که این طرح در جهت تحقق برنامه وزیر صمت اجرا می‌شود. آیا فروش هفتگی، خودرو را ارزان می‌کند؟

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از  تجارت‌نیوز، فروش هفتگی ایران‌خودرو از روز شنبه، ۲۰ آذر آغاز شد. بعد از افزایش ۱۸ درصدی قیمت محصولات ایران‌خودرو و سایپا، معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو گفت: از این هفته علاوه بر برنامه‌های فروش‌های فوری، پیش فروش یک ساله و مشارکت در تولید نیز ادامه خواهد داشت.

او تاکید کرد: با اصلاح قیمت‌ها، فروش ۱۰۰ هزار دستگاه بیش از تعهدات نیز تا پایان سال در دستور کار ایران‌خودرو قرار گرفته است.

فروش هفتگی سایپا نیز در طرحی به نام سه‌شنبه‌های سایپایی آغاز شد. این طرح‌های عرضه خودرو شامل فروش فوق العاده، پیش فروش و مشارکت در تولید خواهد بود.

خودرو ارزان می‌شود؟

اما آیا فروش هفتگی، خودرو را ارزان می‌کند؟

فرید زاوه، کارشناس خودرو به تجارت‌نیوز گفت: ریشه افزایش خودرو در کشور تورم صعودی است. یعنی ناشی از کمبود پول برای اداره کشور است.

این کارشناس افزود: لذا این اجرای این طرح تاثیری مقطعی در بازار می‌گذارد و در بلند مدت، خودرو ارزان نمی‌شود.

از رشد قیمت جلوگیری می‌شود

امیرحسین کاکایی، کارشناس خودرو نیز در موضوع کاهش قیمت خودرو با طرح فروش هفتگی به تجارت‌نیوز گفت: قیمت خودرو ۱۸ درصد افزایش پیدا کرد. اگر هیچ اقدامی انجام نشود، قیمت خودرو در بازار حداقل ۱۸ درصد با افزایش مواجه می‌شود.

او افزود: خودروسازان قول افزایش تولید را دادند. در این طرح باید دید که حجم فروش‌ها به چه اندازه خواهد بود و تا چه اندازه قابلیت اجرایی دارد.

این کارشناس خودرو گفت: نکته مهم این است که بعد از گذشت یک ماه تولید خودرو تا چه میزان نسبت به گذشته افزایش یافته و به دست مردم رسیده است. اگر در یک ماه آینده افزایش تولید خودرو معنادار شود، اثر آن کنترل قیمت‌ها خواهد بود.

او افزود: تصمیم خودروسازان و وزیر صمت بر افزایش ۳۵ درصدی تولید خودرو بود. اما با وجود پیش‌فروش‌های متعدد، افزایش تولیدی رخ نداد.

کاکایی بیان کرد: امیدوار هستیم با افزایش قیمت، میزان نقدینگی در دست خودروسازان بیشتر شود و تولید را افزایش دهند. اگر تولید خودرو مطابق فروش‌ها افزایش یابد، در هفته آینده از رشد قیمت‌ها جلوگیری می‌شود. زیرا قیمت خودرو علاوه بر میزان عرضه، بر قیمت دلار نیز وابسته است. امیدواریم که مذاکرات به نتیجه مطلوبی برسد که از رشد نرخ دلار جلوگیری شود، همزمان رشد افزایش قیمت خودرو کاهش یابد و بازار خودرو به وضعیت مناسبی برسد.