وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: زیرساخت‌های لازم برای برقی‌شدن خودروها در شهر تهران، با راه‌اندازی ایستگاه‌های شارژ، تا پایان امسال فراهم می‌شود.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از  تجارت‌نیوز، عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: انتظار مردم در مورد بازار خودرو انتظار به حقی است، اما همه مشکلات خودرو متوجه خودروساز نیست.

وی بیان کرد: ۷۲ ایستگاه شارژ سریع خودرو در تهران تا هفته دولت راه‌اندازی می‌شود و تا ۵۰۰ کیلومتر امکان طی مسیر روزانه برای خودرو به همراه دارد و این مساله به شدت دارای صرفه اقتصادی است.

او افزود: نظارت مهم است، اما خود تنظیمی مهم‌تر است و به شرکت‌های خودروساز اعلام شده به سمت تولید خودروهای برقی داخلی پیش بروند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فرصت ورود خودرو برقی فرصتی تاریخی است و باید همراستای دنیا استفاده از خودرو برقی در کشور افزایش یابد. مشکلی در تامین برق خودروهای برقی وجود ندارد و می‌توان از پریز پنج آمپر برق برای شارژ خودرو در مناطق روستایی و شهری استفاده کرد.

مصرف سرسام‌آور روزانه ۱۴۰ میلیون لیتر بنزین در ایران

وزیر صمت بیان کرد: روزانه ۱۴۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود و این میزان مصرف بالاست و در هیچ‌کجای دنیا اینطور نیست؛ وقت آن است که خودروها برقی شوند.

وی با بیان اینکه توجه به زیرساخت‌ها لازمه حمایت از تولید است، گفت: شرکت‌های صادرات‌محور بدون دغدغه ارز خود را مصرف می کنند و دولت به دنبال اجرای طرحی برای سهولت تولید در این بخش است.

وی با اشاره به ظرفیت و بهره‌وری بالای نیروگاه سیکل ترکیبی شهید باکری در سمنان، افزود: ۹۰ درصد تجهیزات نیروگاه‌ها به صورت بومی ساخته می‌شود که دستاورد قابل توجهی است.

علی‌آبادی بیان کرد: یکی دیگر از چالش‌های صنعت، کم آبی است و تخصیص سه درصد آب به صنعت استان سمنان اندک است و باید افزایش یابد.

دولت در مساله ارز، به فکر تولیدکنندگان است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تجارت تناسب بین تولید و مصرف است و وزارت صنعت، معدن و تجارت با راهبرد صادرات و واردات تناسب‌بخشی در بازار را دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد: ایجاد زنجیره ارزش و جلوگیری از خام‌فروشی یک ضرورت است و باید فرآوری مورد توجه باشد، حتی اگر لازم باشد، مواد اولیه به سختی یافت و وارد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه لازمه پویایی و شکوفایی اقتصاد است و باید ارتباط به منظور رفع نیازهای پژوهشی و بهره‌مندی از آخرین دستاورد صنعت تقویت شود.

علی‌آبادی بیان کرد: هر شرکت کالای صادراتی دارد، ارز صادرات به شرکت پرداخت می‌شود تا دغدغه تامین مالی در تولید نداشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شرکت‌های صادرات‌محور از این پس می‌توانند بدون دغدغه ارز خود را مصرف کنند و دولت به دنبال اجرای این طرح است.