خودروهای هیبریدی هنوز هم بسیار محبوب هستند و بازار پررونقی دارند اما آیا ملاحظات محیط زیستی موافق با ادامه روند تولید این خودروهاست؟

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از  تجارت‌نیوز، تویوتا یک مدل خودروی پریوس جدید را در ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲ در توکیو رونمایی کرد. بیست و پنج سال پس از معرفی تویوتا پریوس، خودروهای هیبریدی همچنان در بین خریداران محبوب هستند. پریوس اولین خودرو از دسته جدید خودروها بود که موتور الکتریکی را با موتور بنزینی تلفیق کرد تا به طور چشمگیری مصرف سوخت و آلایندگی را کاهش دهد.

امروزه، خودروهای هیبریدی نزد بسیاری از رانندگان محبوب باقی مانده است. به طور دائمی در تعداد رو به رشدی از بخش های خودرو محبوب هستند. این در حالی است که یک انقلاب جدید در حال رخ دادن است و خودروسازان میلیاردها دلار در خودروهای تمام الکتریکی سرمایه‌گذاری می‌کنند که اصلاً از بنزین استفاده نمی‌کنند.

خریداران خودرو هنوز خودروهای هیبریدی را دوست دارند زیرا می‌توانند در مصرف بنزین صرفه جویی کنند و ردپای کربن خود را بدون نیاز به مقابله با اضطراب محدوده یا نیاز به شارژ در خانه کاهش دهند. اما حتی زمانی که هیبریدها به جریان اصلی تبدیل می‌شوند، در میان علاقه‌مندان اصلی خود، طرفداران محیط زیست، قدرت خود را از دست می‌دهند.

بسیاری می‌گویند زمان محو شدن هیبریدها در تاریخ است. که آنها در بهترین حالت یک مسیر انحرافی و در بدترین حالت مانعی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی هستند.

کاترین گارسیا، مدیر کمپین حمل و نقل پاک، می گوید: «در حال حاضر ما با یک بحران آب‌وهوایی مواجه هستیم و کاملاً باید وابستگی خود را به خودروهای سوخت فسیلی کاهش دهیم.»

در اینجا آنچه باید در مورد بحث زیست محیطی خودروهای هیبریدها بدانید.

خودروهای هیبریدی؛ یک انتخاب محبوب در بین خریداران

خودروهای هیبریدی ممکن است به اندازه خودروهای برقی سر و صدا نداشته باشند، اما در بسیاری از نمایندگی ها در حال عرضه شدن هستند.

استیو باند را در نظر بگیرید که به برخی از هیبریدی‌های به نمایش درآمده در نمایشگاه خودرو واشنگتن دی سی ماه گذشته چشم دوخته بود. او توضیح داد که چرا فکر می‌کرد تویوتا هایلندر هیبریدی خودروی بعدی او باشد، گفت: «من فکر می‌کنم زمان آن رسیده است که از بنزین مستقیم برای یک مدل هیبریدی استفاده کنیم.» او به یک وسیله نقلیه الکتریکی فکر کرده است، اما می‌گوید کمبود شارژرهای سریع برای سفرهای طولانی، او را از خرید امروز بازمی‌دارد. وی دیدگاه خود را در مورد خودروهای الکتریکی در چهار کلمه خلاصه کرد: بله – اما هنوز نه.

در نمایشگاه سوبارو، کارلا گرنل همچنین گفت که احتمال خرید خودروهای هیبریدی بسیار بیشتر از خودروهای برقی است. وی در ادامه گفت:«اگر می‌توانستم به خانه‌ام برق بزنم، این کار را می‌کردم.» اما او به عنوان یک شهروند مطمئن نبود که بتواند در خانه خودروی خود را شارژ کند یا خیر و بسیاری از مردم نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

میشل کربس، تحلیلگر اجرایی Cox Automotive، می‌گوید که این نگرانی‌ها رایج هستند و در نتیجه، خودروهای هیبریدی در بین خریداران بسیار محبوب تر از خودروهای تمام الکتریکی هستند.

او می‌گوید:«حدود ۱۱ درصد از خریداران خودروهای جدید به خودروهای الکتریکی نگاه می‌کنند وحدود ۲۰ درصد از خریداران خودروهای جدید هیبریدی می‌خرند.»

ارقام فروش واقعی برای هر دو نوع خودرو کمتر است، زیرا وسایل نقلیه کافی برای پاسخگویی به تقاضا وجود ندارد اما اعداد و ارقام خرید نشان می‌دهد که بسیاری از مردم خواهان خودروهای هیبریدی هستند، اگر بتوانند به آنها دست پیدا کنند.خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی در تنوع و مدل‌های مختلف

پریوس بر بازار خودروهای هیبریدی تسلط داشت. اما امروزه خودروهای هیبریدی گسترش یافته‌اند و تقریباً در هر بخش گزینه‌هایی وجود دارد، زیرا تویوتا و سایر خودروسازان به سرمایه‌گذاری روی آن‌ها ادامه می‌دهند. هنوز هم وسایل نقلیه کوچکتری مانند پریوس وجود دارد که به تازگی طراحی مجدد خوبی داشته است.

تویوتا نسخه دیگری از پریوس را در نمایشگاه بین المللی خودروی آمریکای شمالی در دیترویت در ژانویه ۲۰۰۰ رونمایی کرد. تویوتا پریوس که اولین بار در سال ۱۹۹۷ در ژاپن معرفی شد، اولین خودروی هیبریدی بنزینی/الکتریکی تولید انبوه در جهان بود.

اما SUVها از خودروهای کوچک در سراسر بازار، از جمله در میان خودروهای هیبریدی، فروش بیشتری دارند. کراس اوور هیبریدی تویوتا راو ۴ (۴۱ مایل به گالن) و هیبریدی هایلندر SUV (36 مایل در کیلوگرم) بسیار بیشتر از پریوس در سال گذشته فروش داشتند.

کیا، هیوندای و هوندا همگی شاسی بلندهای هیبریدی را در اندازه های مختلف ارائه می‌دهند. و مینی ون تویوتا، سیِنا، فقط به صورت هیبریدی (۳۶ مایل بر گالن) عرضه می‌شود.

سپس کامیون های وانت وجود دارد. فورد یک نسخه هیبریدی از F150 خود را می‌فروشد و ماوریک محبوب یک پیکاپ کوچکتر که برای جلب توجه ساکنان شهری که مشتاق کامیون هستند طراحی شده است. به عنوان یک هیبریدی در پیکربندی استاندارد خود عرضه می‌شود Maverick حدود ۴۲ مایل تا گالن فاصله دارد.

و در جنبه اسپورت‌تر این طیف، کوروِت اولین خودرو هیبریدی خود را معرفی کرد. مسافت پیموده شده بنزین چشمگیر نیست. اما با یک موتور الکتریکی به اندازه قوطی قهوه که بین چرخ های جلو قرار می‌گیرد، سریع ترین کوروِت تاکنون است که می‌تواند در عرض ۲٫۵ ثانیه از صفر به ۶۰ برسد.

آیا خودروهای هیبریدی برای سیاره ما مناسب هستند؟

در حال حاضر، بحثی در سراسر صنعت خودرو بین شرکت‌ها، طرفداران و تنظیم‌کننده‌های دولتی در مورد اینکه آیا خودروهای هیبریدی‌ در مبارزه فعلی علیه تغییرات آب‌وهوایی کمک می‌کنند یا آسیب می‌زنند، در جریان است. اما بیان واضح می‌توان گفت یک وسیله نقلیه هیبریدی برای آب‌وهوا و برای سلامت انسان بهتر از یک خودروی گازسوز است.

اما با نگاهی به آینده، طرفداران آب‌وهوا دیگر بر نیاز به کارآمدتر کردن خودروهای گازسوز تاکید نمی‌کنند. آنها می‌خواهند با سرمایه‌گذاری در حمل‌ونقل عمومی و پیاده روی، تعداد سفرهای خودرویی را کاهش دهند.

آن‌ها می‌خواهند تمام خودروهای جدید در جاده‌ها خودروهایی با آلایندگی صفر باشند، که در حال حاضر به معنای خودروهای تمام الکتریکی است که توسط شبکه برق سبزتر تغذیه می‌شوند. چنین انتقالی چالش‌های دلهره‌آوری از ساخت وسایل نقلیه تا تامین منابع معدنی باتری، را به همراه دارد.

گارسیا می‌گوید:« انتقال به خودروهای بدون آلایندگی در سریع‌ترین زمان ممکن ضروری است. با توجه به افزایش طول عمر وسایل نقلیه در جاده، هر سال تاخیر، انتشار کربن را برای سال‌های آینده کاهش می‌دهد.

وی در ادامه می‌گوید:« هر سال که می‌گذرد، آلودگی ناشی از حمل و نقل را افزایش خواهیم داد. حقیقت این است که ما باید ۲۰ سال پیش تغییر می‌کردیم.

این حامیان نگران هستند که تمام پول و دانش مهندسی سرمایه‌گذاری شده در هیبریدی‌ها پول و دانش است که در خودروهای الکتریکی صرف نمی‌شود و این انتقال را کند می‌کند.

تویوتا موارد زیست محیطی را برای خودروهای هیبریدی ها ایجاد می‌کند

در طرف دیگر بحث، تویوتا دارید. در حالی که این خودروسازی هیبریدی را متحول کرد، این خودروساز ژاپنی مدت ها است که نسبت به خودروهای برقی بدبین بوده است. در نتیجه، در رقابت برای عرضه آن‌ها به بازار، از رقبای خود عقب مانده است.

امروز تویوتا یک مدیرعامل جدید دارد که علاقه بیشتری به خودروهای تمام الکتریکی نشان داده است. اما این شرکت به هر کسی که گوش می‌دهد، استدلال می‌کند که هیبریدها می‌توانند و باید جزء اصلی مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی باشند.

کوپر اریکسن، معاون ارشد تویوتا موتور آمریکای شمالی که مسئول خودروهای برقی باطری است، می‌گوید: «من حدس می‌زنم که ما رویکردی عمل‌گرایانه برای این موضوع داریم.

او اشاره می‌کند که تولید و خرید خودروهای هیبریدی به طور قابل توجهی ارزان تر از خودروهای برقی هستند و نیازی به شارژر ندارند. یک خریدار خودرو می‌تواند به جای یک خودروی بنزینی سنتی، یک خودروی هیبریدی بخرد، بدون اینکه اصلاً رفتار رانندگی خود را تغییر دهد و فروش آن را آسان‌تر کند.

اما حتی اگر همه رانندگان کاملاً آماده جهش به سمت خودروهای برقی باشند، تویوتا استدلال می‌کند که هیبریدی ها هنوز منطقی هستند. از آنجایی که باتری‌های آن‌ها بسیار کوچک‌تر هستند، یک شرکت می‌تواند از همان منابع باتری، هیبریدی‌های بسیار بیشتری نسبت به خودروهای برقی بسازد.

رگولاتورها چگونه هیبریدها را بررسی خواهند کرد؟

بحث در مورد هیبریدها فرضی نیست. تنظیم‌کننده‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا سیاست‌های آن‌ها باید بر روی تغییر هرچه سریع‌تر خودروهای برقی متمرکز شود یا روی تشویق هیبریدی‌ها و مسافت پیموده‌شده بهتر آن‌ها از گاز و در اروپا، کالیفرنیا و تعدادی از ایالت‌های دیگر، سیاست‌گذاران موضع رادیکال‌تری اتخاذ کرده‌اند و اساساً الزام می‌کنند که همه خودروهای جدید تا سال ۲۰۳۵ آلایندگی صفر داشته باشند. که برای کارکردن به بنزین نیاز دارند.

برای درک اینکه چگونه دیدگاه‌های تنظیم‌کننده تغییر کرده است، آنچه را که در خیابان مارگو اوگه، مدیر سابق دفتر حمل‌ونقل و کیفیت هوا EPA پارک شده است، در نظر بگیرید.

با این حال، این روزها او در حال رانندگی یک وسیله نقلیه تمام الکتریکی است. و او از آژانس قدیمی خود می‌خواهد تا استانداردهای خودروی ملی «جاه‌طلبانه» را برای سرعت بخشیدن به دور شدن از همه وسایل نقلیه با مخزن بنزین تنظیم کند.

خودروهای هیبریدی ممکن است زمانی انقلابی در خودروها بوده باشند، اما مارگو اوج می‌گوید مشکل او با آنها ساده است: آنها هنوز با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند.