به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا : مقایسه رانا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوقدار کلاس سدان اقتصادی از کلاس های پرطرفدار خصوصا در بازار خودروی کشور ما محسوب می شود. چرا که این کلاس در کنار ویژگی قیمت مناسب که دسترسی خرید اکثریت جامعه را ایجاد می کند، کاربری نسبتا جامعی را در اختیار خریداران […]

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا : مقایسه رانا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوقدار

کلاس سدان اقتصادی از کلاس های پرطرفدار خصوصا در بازار خودروی کشور ما محسوب می شود. چرا که این کلاس در کنار ویژگی قیمت مناسب که دسترسی خرید اکثریت جامعه را ایجاد می کند، کاربری نسبتا جامعی را در اختیار خریداران قرار می دهد که برای اولین خودروی هر خانواده موضوع حائز اهمیتی است.

نمای جلوی 206 و رانا پلاس

ایران خودرو در سال ۱۳۸۵، پس از دریافت بازخورد مناسب از محصول هاچبک جمع و جور خود با نام پژو ۲۰۶ از طرفی و افزایش تقاضا برای سدان های جمع و جور از طرف دیگر، تصمیم گرفت با همکاری پژو، شریک تجاری خود عرضه نسخه سدان پژو ۲۰۶ را با نام پژو ۲۰۶ SD (اس دی) آغاز کند. در سال ۱۳۸۹ رانا نیز در راستای همین سیاست به سبد محصولات ایران خودرو اضافه شد، با این تفاوت که پروژه رانا، عرضه خودرویی خانوادگی اما با قیمت اقتصادی تر از پژو ۲۰۶ تعریف شده بود.

در سال ۱۳۹۹ پس از یک دهه عرضه رانا، ایران خودرو با ایجاد تغییراتی بر روی آن سعی کرد خودروی مناسب تری را در این کلاس با نام رانا پاس عرضه کند. با قیمت گذاری جدید برای رانا پلاس، این خودرو دیگر خودروی اقتصادی تری از ۲۰۶ صندوقدار محسوب نمی شود بلکه در مقابل آن قرار گرفته است و ممکن است خرید در این بازه قیمتی را به چالش تبدیل کند. در این مطلب به مقایسه رانا پلاس با ۲۰۶ اس دی V8 می پردازیم.

 

مقایسه ظاهر و ابعاد رانا پلاس و ۲۰۶ صندوقدار:

مقایسه بین رانا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوقدار در امر ظاهری تا حد زیادی با سلیقه‌ی مخاطب ارتباط دارد است. رانای قدیمی یک فیس‌لیفت از ۲۰۶ SD محسوب شده و با استفاده از پلت فرم مشترک X12 تشابهات زیادی در شکل کلی دو خودرو از جمله ستون ها، سقف و طراحی درب ها دیده می شود. رانا پلاس نیز با پیروی از نسخه قبل از فیس‌لیفت خود، اما با ایجاد بروزرسانی هایی در چراغ ها، آیینه‌ها و سپر‌ها عرضه شده است. موردی که می توان به آن اشاره کرد طراحی اصیل و ماندگار‌تر ۲۰۶ است که بعد حضور بیش از ۲ دهه در بازار همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است؛ هرچند طراحی نمای عقب آن از ابتدا مورد انتقاد بسیاری قرار گرفته و هر سلیقه ای را جذب خود نمی کند.

 

 

 

مقایسه رانا پلاس و 206 صندوقدار

در مقایسه ابعاد این دو خودرو با استناد به سایت ایران خودرو، به حدود ۱۰ سانتی متر طول بیشتر رانا پلاس در مقایسه با ۲۰۶ صندوقدار پی می‌بریم که حاصل از طراحی جدید سپر جلو و کشیده تر شدن دماغه خودروست. ۳ سانتی متر عرض بیشتر رانا نیز به طراحی جدید آیینه های جانبی مرتبط است. ارتفاع دو خودرو در سطح یکسانی قرار دارد.

از کاتالوگ مشخصات فنی این خودرو‌ها می توان دریافت ۲۰۶ اس دی با ۴۵۰ لیتر فضای بار، نسبت به رانا پلاس با ۴۰۰ لیتر حجم صندوق عقب برتری را ازآن خود می‌کند.

 

 

 

مقایسه فضای صندوق 206 و رانا پلاس

مقایسه مشخصات فنی رانا پلاس و ۲۰۶ صندوقدار:

رانا از اولین محصولاتی بود که ایران خودرو بعد از خانواده پژو، از پیشرانه TU5 بر روی آن استفاده کرد. پیشرانه‌ای که هم اکنون سوگولی این خودروساز محسوب می شود و در تمام کلاس ها ردی از آن پیداست!

 

موتور TU5

پیشرانه TU5 دارای ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور است. این پیشرانه با یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی به صورت مشترک بر روی هر دو خودرو قرار می‌گیرد و تفاوتی بین گیربکس رانا پلاس و ۲۰۶ اس دی دیده نمی‌شود؛ این در حالیست که ایران خودرو جعبه دنده ۶ سرعته دستی جدید خود را در کنار پیشرانه ارتقا یافته TU5 با نام TU5+ در رانا پلاس سقف شیشه ای مورد استفاده قرار داده است. همچنین عرضه جعبه دنده نیمه اتوماتیک (AMT) نیز بر روی رانا پلاس از برنامه های این خودروساز است. اما تا قبل از اجرایی شدن این وعده، باید عملکرد فنی رانا پلاس سقف فلز و ۲۰۶ صندوقدار را بسیار نزدیک به یکدیگر بدانیم. اضافه وزن حدودا ۵۰ کیلوگرمی رانا پلاس، این انتظار را ایجاد می‌کند که در بحث شتاب اولیه و مصرف سوخت پژو ۲۰۶ SD عملکرد بهتری، البته با اختلاف بسیار کم از خود نشان دهد. اعداد و ارقام بر روی سایت تولید کننده برای این ۲ محصول نیز اختلاف ناچیز ۰٫۳ لیتری در مصرف سوخت و برتری بیش از نیم ثانیه ای پژو ۲۰۶ در امر شتاب اولیه را تایید می‌کند که حاصل از اختلاف وزن است.

مقایسه ایمنی رانا پلاس و ۲۰۶ صندوقدار:

رانا پلاس و پژو ۲۰۶ SD از شاسی مشترک بهره می برند؛ پس از حذف سیستم ترمز دیسکی در محور عقب ۲۰۶ اس دی، در امر تکنولوژی سیستم ترمز نیز این دو خودرو در یک سطح قرار می‌گیرند و این اشتراکات به مکانیزم تعلیق جلو(مک فرسون) و عقب (میل پیچشی) ، سیستم های کمک پایداری مانند سیستم ترمز ضدقفل (ABS) و توزیع نیروی ترمز (EBD) هم می‌رسد. هر دو خودرو از ۲ کیسه هوا بهره می‌برند و تنها تفاوتی که می توان آن را به ایمنی مرتبط دانست، ۵۰ کیلوگرم وزن بیشتر رانا پلاس است. از این جهت، می توان سطح ایمنی این دو خودرو را بسیار نزدیک به هم دانست و گفت برتری ایمنی بین آن‌ها دیده نمی‌شود.

مقایسه امکانات رفاهی رانا پلاس و ۲۰۶ صندوقدار:

مقایسه کابین 206 و رانا پلاس

قبل از معرفی رانا پلاس، رانای قدیمی در امر امکانات رفاهی حرفی برای گفتن در مقابل برادر بزرگتر خود نداشت. رانا به عنوان محصولی اقتصادی تر از ۲۰۶ صندوقدار، فاقد امکاناتی مانند سیستم تهویه مطبوع دیجیتال اتوماتیک، کلید های تنظیم سیستم صوتی از پشت غربیلک فرمان و پشت سری های تنظیم شونده ردیف دوم صندلی‌ها بود. اما هم اکنون، رانا پلاس به سطح وسیع تری از امکانات مانند چراغ روز (Daylight)، کروزکنترل، چراغ های راهنمای روی آیینه و کلید های کنترل سیستم صوتی تجهیز شده و علاوه بر آن لیست برتری های رفاهی ۲۰۶ اس دی نسبت به رانا هم اکنون در رانا پلاس دیده می شود. پشت سری های ردیف دوم و درگاه بلوتوث نیز از مواردی هستند که در رانا پلاس ارائه می‌شوند و تنها ضعف رانا پلاس در مقابل رقیب خود را می توان عدم وجود تهویه مطبوع اتوماتیک دانست.

مقایسه هزینه های نگهداری رانا پلاس و ۲۰۶ اس دی:

از آن جایی که در بخش فنی، دایره تشابهات دو خودرو تقریبا تمام موارد را در بر می‌گیرد، می توان گفت سطح هزینه های سرویس دوره ای و نگهداری دو خودرو کامل در یک حد قرار دارند.

اما داستان به همینجا ختم نمی شود. از آنجایی که برخی قطعات بدنه و تزئینی رانا پلاس به تازگی بروز یا اصطلاحا Redesign شده، بواسطه تولید محدودتر و تکنولوژی بالاتر، قیمت تمام شده بیشتری نیز دارد؛ به این صورت که برای خرید یک چراغ رانا پلاس باید ۲ تا ۳ برابر پژو ۲۰۶ هزینه کنید. در مورد قطعاتی مانند سپر ها و آیینه های جانبی نیز این موضوع صدق می‌کند. پس تصادف هر چند خفیف با رانا پلاس، هزینه‌ی بیشتری نسبت به ۲۰۶ برای مالک خود در بر خواهد داشت.

رانا پلاس بخریم یا ۲۰۶ اس دی؟

با توجه کاربرد بسیار نزدیک پژو ۲۰۶ اس دی V8 و رانا پلاس، سلیقه خریدار می‌تواند انتخاب بین این دو گزینه را تا حد زیادی تحت الشعاع قرار دهد. عملکرد فنی دو گزینه بسیار نزدیک به یکدیگر است، در مقابل رانا پلاس سطح نسبتا وسیع تری از تجهیزات را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد ولی ظاهر آن بر خلاف ۲۰۶ اس‌دی ممکن هر نگاهی را جذب خود نکند. در آخر بازار داغ خرید و فروش پژو ۲۰۶ می تواند در مقابل هر رقیبی قد علم کند؛ قطعات یدکی بدنه آن از فراوانی بیشتر و قیمت مناسب تری برخوردارند و صندوق عقب آن فضای بار کمی بیشتری را در اختیار سرنشیان قرار می‌دهد.

 

جدول زیر می تواند معیار مناسبی برای انتخاب بین این دو خودرو، برای متقاضیان خرید آن ها باشد:

 

 

 

جدول مقایسه 206 صندوقدار و رانا پلاس