امروز آخرین مهلت ثبت نام خودروهای پیش‌فروش ایران‌خودرو است، آیا از نظر اقتصادی به صرفه است که متقاضیان در این طرح مشارکت کنند؟

به گزارش  نمایندگی سایپا شیرعلی نیا به نقل از تجارت نیوز در طرح جدید پیش‌فروش یک ساله ایران خودرو، قرار است پنج خودروی پژو ۲۰۷، رانا پلاس، سورن پلاس، دنا پلاس دستی و اتوماتیک عرضه شود. مهلت ثبت‌نام در پیش‌فروش ایران خودرو امروز، شنبه ۳۰ مرداد ماه است.

این طرح کمترین مبلغ مورد نیاز برای مشارکت ۹۰ میلیون تومان است که متقاضیان می‌توانند برای خرید رانا پلاس اقدام کنند و پس از این پرداخت، بقیه مبلغ را تا زمان تحویل خودرو مهلت دارند که بپردازند. اما از آنجایی که قیمت نهایی این خودروها مشخص نیست نمی‌توان فاصله قیمتی آنها با بازار را محاسبه کرد.

اما خرید این خودروها چه ریسکی دارد؟تحویل با تاخیر مهمترین ریسک مشارکت در این طرح است. با این حال در امسال میزان خودروهای معوق خودروسازان کاهش یافته و از سوی دیگر همزمان با کاهش تقاضا برای مشارکت در طرح‌های پیش‌فروش، دیگر در برخی از طرح‌ها قرعه‌کشی برداشته شده و ثبت نام بدون سقف بوده است.

اما در این طرح خودروسازان همچنان قرعه‌کشی ملاک اصلی انتخاب مشتریان اعلام شده است.با این حال ایران‌خودرو در توضیحی اعلام کرده که این وقفه به دلیل عرضه محصولات جدید بوده است.

این خودروساز اعلام کرده است: «براساس راهبردهای فعلی گروه صنعتی ایران‌خودرو و نیازمندی‌های بازار و مشتریان، برخی محصولات این خودروساز با اعمال بهبود و ارتقای برخی امکانات رفاهی و ایمنی به تولید می‌رسد.

این اقدام در سنوات گذشته نیز معمول بوده و پس از اعمال تغییر و بهبود در محصولات، کدهای جدیدی به آن‌ها اختصاص یافته است؛ تولید رانا پلاس، سورن پلاس و خانواده ۲۰۶ و ۲۰۷ از مصادیق اخیر در بهبود محصول و تعریف کد جدید است.

علاوه بر ادامه تولید ۲۰۶ تیپ دو، قرار است دو محصول ۲۰۶ و ۲۰۷ با سقف‌های دو رنگ و شیشه‌ای به بازار عرضه شوند؛ در خودروی رانا نیز علاوه بر راناپلاس، رانا پلاس با سقف شیشه‌ای و مجهز به گیربکس شش سرعته روانه بازار خواهد شد.

در آینده نیز روند بهبود و ارتقای سطح محصولات متناسب با نیاز بازار در تمامی تولیدات گروه صنعتی ایران‌خودرو ادامه خواهد داشت.» احتمال گرانی خودرو در آینده با این وضعیت به نظر می‌رسد روند قیمت خودرو در آینده به گونه‌ای نباشد که بتوان انتظار ارزانی در این بازار را داشت.

وقفه در تولید برخی خودروهای داخلی، افزایش قیمت دلار، افزایش هزینه تولید خودرو و نبود قطعه چهار عاملی است که در کنار مجوز فصلی گرانی خودرو توسط شورای رقابت این پیام را به مشتریان می‌دهد که نباید انتظار ارزانی خودرو را داشته باشند اما خرید خودروهای پیش‌فروش هم به نظر می‌رسد نیاز به صبوری و پذیرفتن خواب سرمایه دارد. آیا این بار هم از این طرح استقبال خواهد شد؟