وزیر نفت به مردم قول داد که اتفاقات خوبی در خصوص فروش نفت در ماه های آینده رخ خواهد داد و از کسری حدودا ۲۰۰ میلیون مترمکعبی روزانه گاز در زمستان سال جاری خبر داد.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از صدای بورس، جواد اوجی، وزیر نفت گفت: با پتانسیلی که در وزارت نفت، مجموعه شرکت‌ها و نیروهای توانمندی که در این حوزه وجود دارد و اراده بر فروش نفت و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و دستگاه‌های خارج از وزارت نفت و البته با مجوزهای خوبی که شورای عالی امنیت ملی در این خصوص صادر کردند و اختیاراتی که به وزیر داده می‌شود.

اوجی بیان کرد: حمایت‌های دولت، قطعاً با برنامه ریزی به مردم قول می‌دهیم که اتفاقات خوبی در موضوع فروش نفت در ماه‌های آتی رقم بخورد.

وزیر نفت تصریح کرد: یکی از راه‌های فروش نفت، تهاتر با کالا و همچنین تهاتر با سرمایه گذاری است البته نه تنها فقط در حوزه صنعت نفت بلکه در بخش‌ها و صنایع دیگر هم می‌توان از این پتانسیل استفاده کرد.

راه های جبران کسری گازی

به گزارش تسنیم وی افزود: حجم ذخایر و مخازن سوخت مایع نیروگاه ها نسبت به سال گذشته نزدیک به ۲۵ درصد کاهش دارد و در حال حاضر به یک و هفت دهم میلیارد لیتر رسیده است؛ با توجه به تامین سوخت زمستانی بخصوص برای نیروگاه ها در فصل زمستان امسال، از ۲ ماه گذشته صادرات فرآورده ها بشدت کاهش پیدا کرده است تا بتوانیم ذخایر سوخت نیروگاه ها و صنایع را تامین کنیم؛ البته با توجه به فصل سردی که در پیش داریم، کسری گازی همانند سال گذشته پیش بینی می کنیم.

پیش بینی رشد مصرف ۸ تا ۱۰ درصدی گاز

اوجی با بیان اینکه “درسال گذشته حدود ۱۶۰ میلیون متر مکعب در بعضی از روزهای فصل سرد بخصوص در استان های شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم”، گفت: امسال پیش بینی می کنیم که با روند رشد مصرف در کشور که بین ۸ تا ۱۰ درصد است، در فصل سرد تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز کسری گاز داشته باشیم، به همین خاطر جلسات تامین سوخت زمستانی را شروع کردیم و یکسری راهکارهایی را از الان آغاز کردیم تا بتوانیم این فصل سرد را بدون دغدغه تامین کنیم.

ذخیره سوخت نیروگاه ها

وی درباره ذخیره سوخت نیروگاه ها هم افزود: حجم ذخایر و مخازن سوخت مایع نیروگاه ها نسبت به سال گذشته نزدیک ۲۵ درصد کاهش دارد؛ سال گذشته در همین ایام ۲/۲ دهم میلیارد لیتر سوخت مخازن نیروگاهی بوده که امروز به ۱/۷ دهم میلیارد لیتر کاهش پیدا کرده است به همین دلیل تدابیری اندیشیده شده که از ناوگان سوخت رسان بویژه تانکرهای سوخت رسان استفاده کنند البته نزدیک به ۴ هزار تانکر سوخت رسان از برنامه خارج شده بودند و امروز مصوبه هیئت وزیران را گرفتیم تا بتوانیم مشوق هایی در زمینه افزایش کرایه تانکرهای سوخت رسان تا نزدیک به ۳۰ درصد را گرفتیم و حتی برای تانکرهای سوخت رسان که سوخت نیروگاه ها را تامین کنند این رقم قابل افزایش خواهد بود تا بتوانیم حداقل روزی ۳۵ میلیون لیتر سوخت را اضافه کنیم.

استفاده از ناوگان ریلی برای سوخت رسانی

وی ادامه داد: استفاده از ناوگان ریلی را برای سوخت رسانی در برنامه خواهیم داشت و البته در بخش بالا دست هم موضوع عرضه گاز وجود دارد که باید بتوانیم در بعضی از فازهای پارس جنوبی مثل فاز ۱۴ بتوانیم حدود ۱۴ میلیون متر مکعب به حجم گاز اضافه کنیم گرچه مصرف گاز یک روند ۸ تا ۱۰ درصدی دارد ولی براساس پیش بینی به عرضه و تولید گاز اضافه نخواهد شد.

اوجی درباره قطعی گاز امسال در بخش صنعتی و خانگی هم افزود: با تجاربی که از گذشته داریم تلاش می کنیم مردم در فصل سرما دچار مشکل نشوند ولی یکی از چالش های وضع امروز ما در مورد سوخت زمستانی، پایین بودن حجم ذخایر سوخت مایع نیروگاه ها و صنایع است که با برنامه ریزی صورت گرفته امیدواریم سقف این ذخایر را افزایش دهیم تا کمتر با موضوع کسری گاز مواجه شویم.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: تمام نیروهای ایثارگر که در وزارت نفت مشغول هستند تا یکسال آینده تبدیل وضعیت و جذب خواهند شد و همچنین در مدت ۲ تا ۳ هفته آینده بخشی از نیروهای قرارداد موقت را به قرارداد مدت معین تبدیل وضعیت می کنیم.

وی درباره تبدیل وضعیت نیروهای قرارداد موقف و ایثارگران در این وزارتخانه گفت: امروز وزارت نفت نزدیک به ۱۰۳ هزار نیروی حجمی یا پیمانکاری ، حدود۳۴ هزار نفر نیرو قرارداد موقت و نزدیک به ۲ هزار نفر هم نیروی قرارداد مدت معین دارد و همچنین نزدیک به کل مجموعه ایثارگران که در دولت وجود دارد همین میزان را در وزارت نفت داریم؛ براساس تبصره ۲۰ قانون، تبدیل وضعیت برای نیروهای ایثارگر قطعاً رقم می خورد وفکر می کنم تا یکسال آینده تمام نیروهای ایثارگر که در وزارت نفت مشغول هستند جذب خواهند شد ولی فرآیند آن بدلیل صحت سنجی زمان براست.

وی ادامه داد: در مدت ۲ تا ۳ هفته آینده بخشی از نیروهای قرارداد موقت را به قرارداد مدت معین تبدیل وضعیت می کنیم و بیمه تکمیلی هم برای کل این مجموعه ها انجام شده که اعلام خواهد شد و یکی از برنامه های ما سامان دادن به وضع نیروی انسانی در این وزارتخانه است.

وی خاطر نشان کرد: در مورد نیروهای رسمی هم با حمایت رئیس جمهور، شورای عالی امنیت ملی و نمایندگان مجلس بخصوص کمیسیون انرژی تلاش شد تا وضعیت حقوق آنها به یک آرامش نسبی برسد و امیدواریم در سال آتی با برنامه هایی که داریم مدافع خوبی از حقوق پرسنل صنعت نفت باشیم.

وزیر نفت درباره افت تولید میادین افزود: در میادین نفت و گاز با برداشتی که سالانه انجام می شود قطعاً افت فشار و نهایتاً افت تولید به همراه دارد.

وی ادامه داد: در میادین نفتی حدود ۳۰۰ هزار بشکه افت تولید طی یکسال خواهد بود و در میادین گازی در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی در پالایشگاهها داریم یعنی میادین گازی مشترک یا مستقل که کنار پالایشگاهها هستند به لحاظ افت تولید و فشار که در آن انجام شده موجب تشکیل ظرفیت خالی در پالایشگاهها شده است.
اوجی با بیان اینکه “در پارس جنوبی بالغ بر ۴۰ تا ۶۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی داریم و در بعضی از پالایشگاهها مثل پالایشگاه پارسیان بالغ بر ۲۰ تا ۲۵ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی داریم که این شرایط هم نیاز به سرمایه گذاری و هم حفظ و نگهداشت تولید دارد”، گفت: یک میدان نفتی یا گازی از زمان شروع برداشت سالانه افت تولید و فشار دارد که برای جبران آن باید چاه های جدید بزنیم یا در چاه ها، لایه ها جدید اضافه کنیم و همچنین تعمیرات انجام شود تا بتوانیم همان سقف تولید را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: سالانه نزدیک به ۴ میلیارد دلار در این حوزه ها سرمایه گذاری می شده است که به لحاظ عدم سرمایه گذاری دراین چند سال گذشته افت شدیدی در میادین نفتی و گازی بوجود آمده است.

وزیر نفت گفت: در موضوع عرضه و تولید نفت و گاز، متاسفانه ظرفیت تولید کاهش پیدا کرده است.

راهکارهای افزایش عرضه و تولید نفت و گاز

وی درباره راهکارهای افزایش عرضه و تولید نفت و گاز هم افزود: یکی از راهکارها، افزایش سرمایه گذاری است که این را باید به سه بخش تقسیم کرد اول سرمایه گذاری برای تاسیسات و تعمیرات که عمر تاسیسات نفتی ما بالای ۵۰ سال است و متوسط آن در دنیا ۲۵ سال است و دوم سرمایه گذاری در حفظ و نگهداشت تولید است که حداقل بتوانیم سقف تولید ۴ میلیون بشکه نفت یا یک میلیارد متر مکعب گاز را روزانه حفظ کنیم و سوم سرمایه گذاری در توسعه میادین جدید است که اولویت آن میادین مشترک گازی و نفتی است که میزان سرمایه گذاری ها برای این سه بخش مشخص شده است؛ برای حفظ وضع موجود و همچنین حفظ نگهداشت تولید حداقل ۱۵ میلیارد دلار پیش بینی شده است و برای موضوع افزایش تولید میادین مشترک جدید و توسعه و تکمیل اینها طی ۴ سال ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار نیاز به سرمایه گذاری دارد .

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین کارهایی که در اولویت وزارت نفت وجود دارد سرمایه گذاری در این صنعت است بنابراین از توان صندوق توسعه ملی، تسهیلات بانکی ، اوراق مشارکت و مشارکت مردمی برای سرمایه گذاری در این حوزه می توان استفاده کرد.

وزیرنفت گفت: برای سرمایه گذاری دراین حوزه از توان سرمایه گذاریهای خارجی بخصوص کشورهای همراه با دولت سیزدهم استفاده می کنیم.

وی افزود: میادین نفتی و گازی جزو انفال هستند و همانطور که درقانون اساسی هم تعریف شده مالکیت آن به هیچ عنوان قابل واگذاری نیست منتها به نوعی می توانیم از توان سرمایه گذاری خارجی و داخلی استفاده کنیم که هم سرمایه گذار بهره خوبی ببرد و هم وزارت نفت به نمایندگی از دولت.

اوجی درباره روند مصرف بنزین در کشور گفت: با توجه به اینکه سطح مخازن بنزین نسبتاً کاهش پیدا کرده بود شروع به افزایش دخایر بنزین کرده ایم؛ بدلیل اینکه در حوزه پالایشگاهها و پترو پالایشگاهی سرمایه گذاری شکل نگرفته است میزان تولید با میزان مصرف نزدیک شده است و نگرانی افزایش مسافرت ها بعد از موضوع کرونا و مصرف بنزین وجود دارد .

وی افزود: باید ظرفیت فعلی پالایشگاه از نظر کمی و کیفی ارتقاء پیدا کند و البته پالایشگاهها در این حوزه در آمد خوبی دارند و همچنین موضوع احداث پتروپالایشگاهی وجود دارد که هم سوخت تامین شود و هم تامین خوراک صنایع پتروشیمی باشد.

وزیر نفت با بیان اینکه “۷۰ درصد محصولات پتروشیمی تولید داخل، صادر می شود”، گفت: تقریباً ۳۰ درصد محصولات تولیدی پتروشیمی در کشور مصرف می شود و مابقی صادر می شود.

اوجی تصریح کرد: امیدواریم با مشوق هایی که مد نظر داریم و با حمایت هایی که در صدد تأمین آنها هستیم؛ کارگروهی در دولت شکل خواهیم داد متشکل از وزارت نفت، وزارت صمت و وزارت کشور، پس از ان می توانیم به صورت جِد وارد پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی شویم.

وی افزود: در پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی مانند شهرک های صنعتی مستقر در حاشیه شهرها؛ با تزریق خوراک پروپیلن و پلی پروپیلن می توان بین ۱۵ الی ۲۰ واحد صنعتی در حوزه های مختلف مانند مسکن، خودرو، نظامی و بهداشت و درمان ایجاد نمود.

وزیر نفت افزود: این در حالی است که اگر امروز بخواهیم یک واحد پتروشیمی یک میلیون و ۶۵۰ هزار تنی اوره آمونیکی ایجاد کنیم یا یک واحد ۴۵۰ هزار تنی پلی پروپیلن راه اندازی کنیم حداقل ۷۰۰ الی یک میلیارد دلار نیاز داریم اما با ورود به زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی؛ با سرمایه گذاری حدود ۵۰ الی ۶۰ میلیون دلار امکان ایجاد یک پارک زنجیره تولید محصولات پتروشیمی فراهم خواهد شد؛ البته در این راستا در بخش خوراک هم تخفیف های خوبی شامل تولید کنندگان قائل می شود.

وزیر نفت تصریح کرد: در وزارت نفت؛ شناسایی گلوگاه ها به درستی انجام شده و در حقیقت در بحث قراردادها و واگذاری ها به پیمانکاران و در بحث خرید کالا از جمله موارد گلوگاهی در وزارتخانه نفت هستند.

وی افزود: تمام توان را به کار خواهیم گرفت و حمایت خود را معطوف به شرکت های تولید کننده داخلی و دانش بنیان می کنیم که با تقویت پتانسیل داخل به سمت کاهش هزینه ها حرکت کنیم.

اوجی در خصوص اوپک و سیاست های ایران در زمینه بازار نفت گفت: قطعاً ما با اوپک همراه خواهیم بود و از بیانیه اوپک پلاس حمایت می کنیم. رئیس اوپک هم یادآور شده که به محض برداشته شدن تحریم های ایران و مشخصاً در حوزه نفت ایران؛ هیچ گونه محدودیتی در قبال فعالیت و همکاری نفتی با ایران نخواهیم داشت و به محض برداشته شدن تحریم ها تمام توان به همان ظرفیتی که قبل از تحریم ها داشتیم بازخواهد گشت؛ ما مخالفیم که از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده شود زیرا در این صورت نهایتاً بازار متضرر خواهد شد.