بازار خودرو همچنان راکد است. دولت در دو هفته گذشته موافقت خود با آزادسازی واردات خودرو را اعلام کرد اما هنوز این طرح در حال بررسی است. چرا مردم دیگر خودرو نمی‌خرند؟

به گزارش سایپا تهرانن شیرعلی نیا به نقل از  تجارت‌نیوز، ابهام در طرح واردات خودرو بازار خودرو را راکد کرد. فروشندگان خودرو می‌گویند به دلیل رکود در بازار دلال‌ها هم از بازار خودرو کوچ کرده‌اند و اکثر سرمایه‌‎ها یا در بانک‌ها بلوکه شده‌اند یا دیگر مردم به دلیل افزایش نرخ تورم توان سرمایه‌گذاری ندارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد دنا، تیبا و پژو ۴۰۵ در بازار گران شده‌اند. قیمت دنا مدل ۱۴۰۰ به ۳۲۹ میلیون تومان و دنا پلاس اتوماتیک توربو مدل ۱۴۰۰ به ۴۶۰ میلیون تومان رسید.

همچنین تیبا هاچ بک مدل ۱۴۰۰ با قیمت ۱۶۲ میلیون تومان معامله شد. پژو ۴۰۵ SLX افزایش قیمت یک تا سه میلیون تومانی را ثبت کرد.

چرا بازار راکد شد؟

چرا بازار خودرو راکد شد؟ دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: رکود بازار دو دلیل دارد. اول اینکه مردم پول ندارند. دومین مساله ابهام در طرح واردات خودرو است. هنوز موضع جدیدی درباره واردات خودرو اتخاذ نشده این در حالی است که زمزمه افزایش قیمت خودروهای ایرانی به گوش می‌رسد.

مهدی دادفر به تجارت‌نیوز توضیح داد: اولویت مردم تامین معیشت است. قیمت خوراکی‌ها، اجاره مسکن، هزینه دانشگاه از مواردی است که برای مردم اولویت بیشتری دارد اما خرید خودرو دیگر اولویت مردم نیست.

او گفت: حتی دلال‌ها هم از بازار خودرو کوچ کردند. چراکه تقاضایی برای خرید خودروهای خارجی وجود ندارد و بازار خودروهای خارجی هم دیگر سودآور نیست.

اقشار خاص خودرو می‌خرند

دادفر با اشاره به وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: اکنون برخی اقشار خاص که نیاز به خودرو با مدل بالاتری داشته باشند، خودروی خارجی می‌خرند. برخی از مردم هم که سطح مالی متوسطی دارند به سراغ خودروهای ایرانی می‌روند. چرا که معتقدند هزینه‌های تولید افزایش پیدا کرده و قیمت خودروهای ایرانی در آینده نزدیک روند افزایشی دارد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به آینده بازار خودروهای خارجی گفت: زمزمه‌های افزایش قیمت خودروهای ایرانی وجود دارد. چنانچه تکلیف واردات خودرو مشخص شود، این بار خودروهای خارجی هم پا به پای خودروهای ایرانی گران می‌شود.

پیش از این وزیر صمت وعده کاهش قیمت خودرو را داده بود اما به گفته مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، اینکه چطور قرار است خودرو ارزان شود، هنوز برنامه‌ای برای آن مشخص نشده است.