قیمت خودرو امروز یکشنبه ۲۵ مهر ثبات قیمت‌ها روز شنبه را ادامه داد و افزایش و کاهش چشم‌گیری را ثبت نکرد.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از  تجارت‌نیوز، قیمت خودرو در بازار داخلی روز یکشنبه با افزایش و کاهش زیادی همراه نبود و همچون روز شنبه ثبات نسبی بر قیمت خودروهای داخلی حاکم بود.

 

مصوبه واردات خودرو این هفته نهایی می‌شود

یک ماه از تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو در مجلس شورای اسلامی می‌گذرد و حالا سه‌شنبه این هفته قرار است کمیسیون صنایع و معادن با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ایرادات شورای نگهبان به این مصوبه را برطرف و آن را نهایی کند.
بیست و چهارم شهریور بود که مجلس شورای اسلامی طرح آزادسازی واردات خودرو را با رای بالایی تصویب کرد تا پس از بیش از سه سال، طلسم ورود خودروهای خارجی در آستانه شکستن قرار گیرد. با این حال، یک هفته بعد شورای نگهبان اعلام کرد مصوبه واردات خودرو دارای ابهام و ایراد است، بنابراین آن را جهت اصلاح به مجلس ارجاع داد. هرچند گمان می‌رفت شورای نگهبان ایراداتی اساسی از جمله مغایرت واردات خودرو با اقتصاد مقاومتی را مطرح کند، با این حال این شورا ابهاماتی کلی را مطرح و بسیاری از کارشناسان و حتی نمایندگان مجلس از حل آنها صحبت به میان آوردند. به گفته آنها، ایرادات شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو سخت نبوده و قابل رفع است. حالا آن طور که اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان می‌کنند، این هفته مصوبه واردات خودرو با حضور وزیر صمت مورد بررسی دوباره قرار خواهد گرفت تا با انجام اصلاحات لازم در راستای رفع ایرادات شورای نگهبان، روانه صحن علنی و در صورت تصویب، به شورای نگهبان ارسال شود. در این مورد، علی جدی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر عنوان کرده که سه‌شنبه هفته جاری، جلسه کمیسیون صنایع با حضور وزیر صمت برگزار و جمع‌بندی نهایی درباره اصلاح ایرادات طرح واردات خودرو انجام شود. حضور وزیر صمت در این جلسه اما در حالی است که وی پیش‌تر اعلام کرده با واردات خودرو در مقطع فعلی‌(حداقل تا پایان سال) مخالف است. رضا فاطمی‌امین تاکید کرده که بهتر است واردات خودرو به بعد از حل مشکلات ارزی کشور موکول شود.

این در شرایطی است که طبق گفته جدی، اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره نحوه اصلاح ایرادات شورای نگهبان به طرح واردات خودرو، به نتایجی رسیده‌اند، بنابراین احتمال تایید مصوبه در شورای نگهبان کم نیست. وی تاکید کرد: دو پیشنهاد درباره شفاف شدن منشأ ارز واردات خودرو و وظایف وزارت صمت درباره واردات، نهایی شده که البته قبل از جلسه جمع‌بندی، نمی‌توان جزئیات آن را اعلام کرد.