سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: واژگونی اولین محموله خودرو‌های کارکرده وارداتی صحت ندارد، ضمن آنکه آیین‌نامه واردات خودرو‌های دست‌دوم نیز نهایی و ابلاغ نشده است.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از تجارت‌نیوز، مهدی ضیغمی درباره فیلم منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر واژگونی نخستین محموله خودرو‌های کارکرده وارداتی کذب است. وی اضافه کرد: هنوز آیین‌نامه واردات خودرو‌های دست‌دوم نهایی و ابلاغ نشده است و هیچ خودروی دست‌دومی هنوز وارد کشور نشده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت همچنین گفت: هیچ یک از شرکت‌های واردکننده خودرو هم که ثبت سفارش خودرو کرده‌اند خبری مبنی بر واژگونی محموله وارداتی خود به ما اعلام نکرده‌اند.

وی ادامه داد: احتمالاً این محموله‌ای که فیلم آن در فضای مجازی منتشر شده مربوط به خودرو‌هایی است که از طریق خاک ایران به کشور‌های دیگر ترانزیت می‌شود.

ضیغمی گفت: سال گذشته هشت هزار خودرو از طریق خاک ایران به عراق و آسیای مرکزی ترانزیت شد، خودرو‌هایی از کشور‌های مختلف از جمله آمریکا که از خلیج فارس وارد ایران شده و از طریق مرز کردستان عراق و شلمچه و همچنین مرز‌های شمالی عبور کرده‌اند.

وی در پایان با تکذیب واردات خودرو‌های دست‌دوم تأکید کرد: هنوز آیین‌نامه واردات خودرو‌ها ابلاغ نشده است.

جزئیات واردات خودرو کار کرده

بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده، چند شرط برای واردات خودروی کارکرده وجود دارد؛ اولین شرط این است که همه افراد حقیقی امکان واردات این خودروها را ندارند و تنها افرادی می‌توانند خودرو وارد کنند که کارت بازرگانی داشته باشند.

شرط دیگر این است که منشا ارز واردات خودرو باید مشخص باشد و افراد باید اعلام کنند منشا ارزی که قرار است با آن خودرو وارد کنند چیست و از کجا تامین می‌شود.

شرط دیگر برای واردات این است که تنها می‌توان خودروهایی را وارد کرد که عمر آنها کمتر از ۵ سال باشد و واردات خودرو با عمر بالاتر مجاز نیست. این موارد کلیت شروط واردات خودروی کارکرده به کشور است. البته پیش از این شرط داشتن نمایندگی برای واردات خودروها و شرط انتقال فناوری مطرح بود که اکنون گفته می‌شود این شروط حذف شده است.

البته این کلیاتی است که مقاماتی چون رئیس مجلس و قائم مقام وزارت صمت درباره جزئیات واردات خودروهای کارکرده عنوان کرده‌اند. اما همچنان باید منتظر آیین‌نامه واردات خودرو بود. آیین‌نامه‌ای که روز گذشته محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس بر تدوین آن تاکید کرد.