وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که پس از ارزیابی‌های صورت گرفته، مجوز واگذاری‌ یکی از شرکت‌های خودروسازی صادر شده و به زودی به مزایده گذاشته خواهد شد.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از تجارت‌نیوز، وزیر صنعت و معدن امروز از ارزیابی شرکت‌های خودروسازی و مجوز صدور برای یکی از این شرکت‌ها خبر داد.

سید رضا فاطمی امین اظهار کرد: تاکنون چند مرحله طی شده است. مرحله اول ارزیابی قیمت و قیمت‌گذاری شرکت‌های خودروسازی بود.چون این شرکت‌ها دارایی گسترده‌ای دارند، نزدیک به شش ماه طول کشید و حدود ۱۷۰۰ ابلاغ کارشناس رسمی دادگستری صادر شد که قیمت‌گذاری انجام شود و نهایی شد.

وی افزود: با توجه به اینکه برای انجام هر نوع خصوصی‌سازی، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی باید مجوز صادر کنند، با این سازمان مذاکراتی انجام شد. در نهایت مجوز یکی از واگذاری‌ها صادر شده و به زودی به مزایده گذاشته خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول یک برنامه زمان‌بندی تهیه شده است. فعلا سازمان خصوصی‌سازی با اولین واگذاری موافقت کرده و شرایط آن فراهم شده که انجام می‌شود و بعد موارد بعدی انجام خواهد شد. اینکه با چه فاصله زمانی انجام شود بستگی به وضعیت بازار و بازخورد اولین واگذاری خواهد داشت.

پیش از این تجارت‌نیوز در گزارشی به واگذاری سهام دولتی خودروسازان پرداخت. بررسی‌های این گزارش نشان می‌دهد که گروه‌ها و افراد ذی‌نفع زیادی بر سر سفره خودروسازی کشور هستند که مانع واگذاری سهام خودروسازان به‌صورت کامل می‌شوند.

تا زمانی هم که دولت در ایران‌ خودرو و سایپا سهام‌ دارد، حتی با وجود زیان‌ده بودن این دو شرکت، باز هم برای ذی‌نفعان سود وجود دارد.