پس از سقف‌شکنی نرخ ارز و جهش قیمت خودرو انتظار می‌رفت که شوک جدیدی به بازار وارد شود. اما به نظر می‌رسد که خریداران همچنان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند و سطح معاملات مانند گذشته پایین است.

به گزارش سایپا تهارن شیرعلی نیا به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت خودرو صفر داخلی روز ‌‌دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ .

با افزایش نرخ دلار از هفته گذشته، قیمت خودروها نیز با افزایش همراه شد. البته برخی معتقدند که قیمت خودرو هم‌گام با نرخ دلار افزایش نداشته است.

قیمت‌های ثبت‌شده در سایت‌های آگهی خودرو پس از گذشت یک هفته از سقف‌شکنی دلار، حکایت‌گر بلاتکلیفی و سردرگمی بازار است. برخلاف هفته‌های گذشته، برخی خودروها با ثبات، برخی با کاهش و برخی نیز با افزایش قیمتی همراه شده‌اند و دیگر آن جهش قیمتی که در همه خودروها در بازار اتفاق افتاد وجود ندارد. به نظر می‌رسد بازار در تلاش است تا دوباره ثبات نسبی قیمت‌ها را بازگرداند.

قیمت خودرو صفر داخلی در لحظه نگارش این گزارش در بازار ایران به شرح زیر است:

برخلاف ماه‌های گذشته که قیمت پراید ثابت مانده بود، اما بالاخره سقف‌شکنی تاریخی دلار این ثبات را شکست و این خودرو را با نوسان قیمت همراه کرد. برای مثال، پراید ۱۱۱ اکنون در قیمت ۲۰۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد. اما پراید ۱۳۱ نیز اکنون به نرخ ۱۸۳ میلیون تومان عرضه می‌شود.

پژو ۲۰۷ اتومات که در ماه گذشته ۵۹۰ میلیون تومان ارزش داشت، اما امروز در سطح ۶۳۰ میلیون تومان ثابت ماند.

خودرو دنا معمولی هم که مدت‌ها بود با ثبات قیمتی همراه شده بود، اما این چند روز با افزایش قیمت همراه شد. امروز صبح، این خودرو سه میلیون تومان افزایش قیمت نسبت به روز گذشته را به ثبت رساند و در قیمت ۴۲۰ میلیون تومان در بازار عرضه شد.

پژو پارس اتوماتیک هم امروز، مانند روزهای گشته، در قیمت ۴۹۶ میلیون تومان در بازار خودرو کشور به ثابت ماند.

تارا اتوماتیک هم که در روزهای گذشته با افزایش قیمت قابل‌توجهی همراه شد به قیمت ۶۱۰ میلیون تومان رسید.

قیمت خودروهای پرطرفدار

اما فعالان بازار خودرو می‌گویند که برخی خودروها بیشتر خرید و فروش می‌شوند و پرطرفدار هستند. این خودروها با چه قیمتی در بازار معامله می‌شوند؟

تیبا هاچ‌بک‌ پلاس که از خودروهای پرطرفدار این روزهاست، صبح امروز هم مانند روزهای گذشته، در محدوده ۲۲۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو صفر نیز یک میلیون تومان نسبت به دیروز گران شد و حالا ۳۲۸ میلیون تومان ارزش دارد. در این میان، تیپ پنج این مدل پژو امروز در بازار کشور چهار میلیون تومان گران و در نرخ ۳۸۴ میلیون تومان ثبت شد.

قیمت خودرو

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار خودرو همچنان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد. پس از سقف‌شکنی دلار و جهش قیمت خودرو، پیش‌بینی می‌شد که شوک جدیدی به بازار وارد شود و ورق برای این بازار رکودی برگردد. اما خریداران خودرو هنوز به دلیل نوسانات سنگین نرخ دلار و بلاتکلیفی در بحث واردات خودرو به کشور برای خرید خودرو دست نگه داشته‌اند. همین علت است که بازار بیش از هشت ماه در وضعیت رکودی قرار گرفته است.

گفته می‌شود سطح معاملات در بازار خودروهای داخلی همچنان پایین است. اما وضعیت معاملات خودروهای خارجی از آن بدتر است و خرید و فروشی انجام نمی‌شود و اگر هم معامله‌ای صورت بگیرد، برای سرمایه‌گذاری بوده و خودرو به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد.

کارشناسان همواره پیش‌بینی می‌کنند که بازار خودرو در هفته‌های آینده به روال فعلی خود ادامه می‌دهد. آن‌ها می‌گویند با توجه به تورم کشور انتظار می‌رود که قیمت‌ها تا پایان سال حداقل ۳۰ درصد با افزایش همراه شود.

البته آن‌ها به این نکته اشاره می‌کنند که با توجه به روند کنونی بازار به نظر نمی‌رسد که مقداری از رکود فعلی کاسته شود.