با وجود تمام گمانه زنی‌هایی که در روزهای گذشته درباره تداوم عرضه خودرو و سکه در بورس کالا مطرح شده بود، روند عرضه با فاصله‌ای قابل توجه نسبت به بازار آزاد ادامه پیدا کرد.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از صدای بورس،پس از تعطیلی بازار سرمایه در روز یک شنبه و به دنبال تعطیلی اعمال شده بر ادارات تهران برای صرفه جویی در مصرف گاز، بورس امروز، ساعات پرکاری را پشت سر گذاشت و در پایان ساعات معاملاتی امروز، شاخص کل رشدی قابل قبول را ثبت کرد. شاخص کل بورس امروز با ۳۶ هزار و ۹۶۰ واحد افزایش تا رقم یک میلیون و ۶۸۰ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با ۱۵۲۶ واحد صعود رقم ۵۲۰ هزار و ۳۳۲ واحد را ثبت کرد.

جدا از بازار اصلی اما باز هم بخش مهمی از خبرها به بورس کالا اختصاص داشت، جایی که در آن عرضه خودروهای داخلی ادامه دارد و مانند تجربه روزهای قبل، قیمت نهایی کشف شده، فاصله قابل توجهی با قیمت بازار اصلی دارد.

در تالار بورس کالا امروز برای نخستین بار، ۱۰ هزار دستگاه خودروی دنا پلاس دستی سفید روی تابلو رفت. در این عرضه، ۱۶ هزار و ۹۷۶ دستگاه تقاضا شکل گرفت که در پایان معاملات امروز، هر دستگاه خودرو دنا پلاس دستی سفید با قیمت ۳۸۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته شد. کمترین قیمت مچ شده نیز ۳۸۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.

بررسی معاملات دنا در بورس کالا نشان می دهد که قیمت این خودرو ۱۸۵ میلیون تومان زیر قیمت بازار کشف شد. بنابراین با احتساب معامله ۱۰ هزار خودرو، سود مصرف کنندگان ۱۸۰۰ میلیارد تومان و سود تولیدکننده ۱۹۰۰ میلیارد تومان شد.

با این وجود هنوز حرف و حدیث درباره چگونگی عرضه خودرو در بورس ادامه دارد اما به نظر می‌رسد دولت همچنان حامی تداوم این حرکت است. در جدیدترین اظهارنظر وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرده که موافقت این وزارتخانه با واگذاری صنایع خودروسازی، مشروط به ارائه برنامه بلند مدت اصلاح این صنعت توسط وزارت صمت است.

به گزارش ایسنا,در کنار خودرو، عرضه ربع سکه نیز در بورس ادامه پیدا کرده و در این حوزه نیز قیمت‌ها با حباب بازار فاصله دارد. مصطفی قمری‌وفا – سخنگوی بانک مرکزی – گفت: عرضه ربع سکه طلا در بورس کالا به منظور از بین بردن حباب سکه و تعدیل انتظارات تورمی غیر واقعی ادامه می‌یابد.