به گزارش  سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از صدای بورس، بازگشت دوباره بازار طلا و ارز به رکود،‌ مهم ترین خبری است که امروز مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت؛ موضوع مهمی که به عقیده معامله گران از سه عامل مهم نشات گرفته است؛ اول،‌ فرا رسیدن ایام محرم که تجربه نشان داده است […]

به گزارش  سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از صدای بورس، بازگشت دوباره بازار طلا و ارز به رکود،‌ مهم ترین خبری است که امروز مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت؛ موضوع مهمی که به عقیده معامله گران از سه عامل مهم نشات گرفته است؛ اول،‌ فرا رسیدن ایام محرم که تجربه نشان داده است بازار در این ایام راکد و خالی از خریدار و فروشنده می شود. دوم؛ اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رئیس جمهور ایران و سومین و مهم ترین عامل آغاز دور جدید عرضه خودروهای وارداتی در کشور است.

بنابر اعلام معاون وزیر صمت، «از امروز دوشنبه ۱۸ تیر فرایند مربوط به وکالتی کردن پول به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به منظور پیش‌شرط ثبت نام آغاز شده است. متقاضیان تا روز پنجشنبه ۲۱ تیر برای وکالتی کردن حساب خود مهلت دارند.» بررسی های خبرنگار اقتصادنیوز نشان می دهد،‌ امروز اگر فروشنده ای هم در بازار حضور دارد، برای واریز پول به حساب وکالتی برای خرید خودروهای وارداتی است. در واقع گروهی امروز در بازار حضور دارند که در پی عرضه جدید خودروهای وارداتی به فروش ارز و سکه برای تامین مبلغ مورد نیاز برای ثبت نام اقدام کرده اند.

خرید و فروش دینار عراق در رکود بازار

نکته جالب توجه اینجاست که با وجود رکود بازار طلا و ارز، خرید و فروش دینار عراق به مناسبت آغاز ماه محرم و نزدیک شدن به ایام اربعین، قوت گرفته است و دینار عراق در بازه ۴۰ تا ۴۲ تومان با توجه به میزان تقاضا به فروش رفت. اما دلار نتوانست خریدار و فروشنده ای برای خود پیدا کند و پس از پولبک روز گذشته، مسیر کاهش قیمت را در پیش گرفت. قیمت دلار که امروز با ۵۹ هزار و ۵۵۰ تومان بازگشایی کرده بود؛‌ در نیمه دوم معاملات شیب نزولی را تجربه کرد و با عقب نشینی در کانال ۵۹ هزار تومان،‌ ۵۹ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت خورد. همچنین امروز قیمت درهم امارات هم به مانند دلار پایین آمد و از ۱۶ هزار و ۲۵۰ تومان، به ۱۶ هزار و ۲۲۰ تومان رسید.

در بازار رمزارزها هم قیمت تتر در مسیر کاهشی روز گذشته به حرکت خود ادامه داد و در محدود ۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت. براساس پیگیری خبرنگار اقتصادنیوز، معامله گران معتقدند دلار که نتوانست از مرز مقاومت مهم ۵۹ هزار و ۷۰۰ عبور کند و مسیر کاهشی را در پیش گرفته است و حال کف حمایت ۵۸ هزار و ۷۰۰ تومان را پیش روی خود دارد که در صورت شکستن آن و تثبیت در زیر آن می تواند بار دیگر در کانال ۵۸ هزار تومان عقب نشینی کرده و افت قیمت را تجربه کند.

قیمت سکه و طلا همچنان نزولی

روند نزولی قیمت ها در بازار سکه هم تداوم داشت و قیمت سکه امامی با عقبگرد به کانال ۴۰ میلیون تومان، ۴۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت خورد تا کاهش ۵۵۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته داشته باشد. امروز قیمت سکه در سایت اتحادیه طلا و جواهر هم تفاوتی با بازار نداشت.

امروز همچنین چشم معامله گران به مرکز مبادله ایران دوخته شده است تا آخرین جزئیات از برگزاری پانزدهمین حراج سکه با خبر شوند. براساس آمار رسمی بانک مرکزی تاکنون طی ۱۴ مرحله برگزاری حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، ۲۶۳۵۶۸ قطعه از انواع سکه معامله شده است.

در بازار طلا هم قیمت ها نسبت به روز گذشته شیب نزولی را در پیش گرفتند و طلای آبشده که با ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بازگشایی شد؛ در نیمه دوم معاملات از این محدوده هم عقب نشینی کرد و به ۱۴ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان رسید. معامله گران معتقدند مرز حمایت ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای طلای آبشده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت تداوم مسیر نزولی امروز و شکستن این مرز می توان به کاهش قیمت بیشتر امیدوار بود.

بازار رسمی همسو با بازار غیررسمی

اما در سمت رسمی بازار ارز هم شاهد عقب نشینی قیمت ها نسبت به روز گذشته بودیم؛ روندی که در روزهای گذشته سابقه نداشته است و همواره قیمت ارز در مرکز مبادله ایران نسبت به بازار غیررسمی مسیر متفاوتی را در پیش گرفته است.

براساس اعلام مرکز مبادله ایران،‌ دلار مبادله ای ۴۶۳۶۲ تومان قیمت خورد و حواله دلار هم ۴۳۲۸۸ تومان ارزش گذاری شد. قیمت یورو مبادله ای هم امروز در بازار به ۵۰۱۹۸ تومان رسید و حواله یورو هم ۴۶۸۷۰ تومان معامله شد. طبق اعلام مرکز مبادله ایران،‌ درهم امارات هم امروز ۱۲۶۲۴ تومان خرید و فروش شد و ارزش حواله آن هم به ۱۱۷۸۷ تومان رسید.