به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از  تجارت‌نیوز، سامانه ثبت سفارش خودروی جانبازان امروز (یکشنبه ۱۷ تیر ماه) صرفاً برای جانبازانی که پیش از این در سامانه جامع تجارت، درخواست خود را برای واردات خودرو به صورت شخصی اعلام و ثبت کرده بودند، بازگشایی خواهد شد تا ثبت سفارش خودرویی خود را انجام […]

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از  تجارت‌نیوز، سامانه ثبت سفارش خودروی جانبازان امروز (یکشنبه ۱۷ تیر ماه) صرفاً برای جانبازانی که پیش از این در سامانه جامع تجارت، درخواست خود را برای واردات خودرو به صورت شخصی اعلام و ثبت کرده بودند، بازگشایی خواهد شد تا ثبت سفارش خودرویی خود را انجام دهند.

ضمناً در ارتباط با مشمولینی که از طریق شرکت‌های واردکننده مورد تأیید وزارت صمت اقدام به ثبت نام و انتخاب خودرو کرده‌اند نیز پس از اعلام رسمی از سوی آن وزارت‌خانه متعاقباً اطلاعیه‌های لازم صادر خواهد بود.

فرآیند ثبت سفارش

برای شروع فرآیند ثبت سفارش در عملیات تجارت خارجی، باید «ثبت پرونده جدید» و اطلاعات مرتبط با آن در سامانه جامع تجارت انجام پذیرد؛ بر همین مبنا پس از تشکیل پرونده و ثبت اطلاعات لازم، ضروری است که متقاضیان موارد مربوط به موضوع گمرک و حمل‌ونقل را تکمیل کنند. سپس به ترتیب موارد مربوط به موضوعات مالی و بانکی را با ثبت مبلغ کل پیش‌فاکتور نهایی کنند.

در گام چهارم، متقاضی باید با انتخاب گزینه «افزودن کالا»، شماره تعرفه خودروی مورد نظر خود را جست‌وجو کرده و آن را ثبت کنند. (فهرست شماره تعرفه‌های خودروهای جانبازان در وب‌سایت مذکور موجود است.) پس از جست‌وجوی شماره تعرفه، لازم است وضعیت نمایندگی را (خودروی جانباران- مصوبه مورخه ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ هیأت وزیران) انتخاب کنند.

در گام پنجم باید در بخش مربوط به مستندات پرونده، نسبت به بارگذاری مستنداتی همچون تصویر پیش‌فاکتور و قرارداد، اقدام کنند. سپس در بخش مربوط به حالت جدید پرونده، گزینه ثبت را انتخاب کنند تا وضعیت پرونده به حالت «جدید» تغییر پیدا کند. در این حالت صفحه مربوط به پرونده، بسته شده و لازم است ادامه فرآیند و پیگیری پرونده را مجدد از منوی «عملیات خارجی» دنبال کنند.

در نهایت پس از طی مراحلِ تکمیل مراحل پیش‌نویس، وضعیت جدید، استعلام ضوابط و استعلام وضعیت، کار ثبت سفارش خود را تکمیل کنند. بر این اساس در گزینه مربوط به «مشاهده آخرین وضعیت درخواست» می‌توانند، درخواست ثبت شده خود را مشاهده کنند.

در گام دهم، درخواست مجوز نمایش داده شده و سپس، وضعیت ثبت‌نام به حالت «وضعیت منتظر مجوز» در خواهد آمد که موارد مربوط به رد یا تأیید آن، انجام خواهد شد.

چنانچه موارد ثبت شده و اطلاعات نقصی نداشته باشد، مجوز تأیید و فرآیند وارد مرحله «آماده ثبت سفارش» خواهد شد.