مهندس مدیرکل دفتر خدمات فنی، مهندسی و نگهداری وزارت صمت اعلام کرد ک تاکنون از ۵۴ قلم لوازم‌ یدکی خودرو که قابلیت انجام استعلام در سامانه جامع تجارت برای آنها فراهم شده، برای ۵۸۷ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۴۹۰ قطعه یدکی کد رهگیری صادر شده است.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا : مهندس مدیرکل دفتر خدمات فنی، مهندسی و نگهداری وزارت صمت اعلام کرد ک تاکنون از ۵۴ قلم لوازم‌ یدکی خودرو که قابلیت انجام استعلام در سامانه جامع تجارت برای آنها فراهم شده، برای ۵۸۷ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۴۹۰ قطعه یدکی کد رهگیری صادر شده است.

آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد که میزان قاچاق لوازم‌ یدکی و قطعات خودرو سالانه بین دو تا سه میلیارد دلار است. به همین دلیل، وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به منظور حمایت از واحدهای صنفی و تولید کنندگان داخلی و جلوگیری از خطرات استفاده از قطعات یدکی قاچاق و بی‌کیفیت برای مردم، درخواست کد رهگیری برای شناسایی کالای اصلی از تقلبی را برای برخی از لوازم‌ یدکی الزامی کرده است. این اقدام به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که با گرفتن استعلام قبل از خرید، نسبت به اصالت کالا اطمینان حاصل کنند.

البته باتوجه‌به آشنایی اندک مردم نسبت به مزایای استعلام اصالت لوازم‌یدکی و قطعات مصرفی خودرو هنوز تعداد کمی از مصرف‌کنندگان نسبت به استعلام اصالت لوازم‌یدکی حساسیت نشان داده و اصالت لوازم‌یدکی موردنظر خود را بررسی می‌کنند

در همین راستا، حمید محله‌ای، مدیرکل دفتر خدمات فنی، مهندسی و نگهداری وزارت صمت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در مورد قطعات یدکی خودرو که شناسه رهگیری دریافت کرده‌اند گفت: از ۵۴ قلم لوازم‌یدکی خودرو که قابلیت انجام استعلام در سامانه جامع تجارت برای آنها فراهم شده تاکنون برای ۵۸۷ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۴۹۰ قلم قطعه یدکی کد رهگیری صادر شده است.

استعلام تنها ۸۰۰ هزار شناسه رهگیری لوازم‌یدکی در سال گذشته

این مقام مسئول وزارت صمت تعداد استعلام شناسه رهگیری در سال ۱۴۰۱ را حدود ۸۰۰ هزار کالا تخمین زد و ادامه داد: در حال حاضر تمامی قطعه‌سازان بزرگ کشور وارد مراحل اجرایی این طرح شده‌اند و برای محصولات خود کد شناسه و رهگیری دریافت کرده‌اند. در سال ۱۴۰۰ برای حدود ۵۱۸ هزار کالا و تا مهر ۱۴۰۱ نیز برای ۳۳۲ هزار لوازم‌یدکی استعلام شناسه رهگیری انجام شده است.

چگونه می‌توان اصالت لوازم‌یدکی خودرو را بررسی کرد؟

وی در خصوص روش‌های اطمینان مردم از اصالت کالاها و قاچاق نبودن آنها گفت: مصرف‌کنندگان با مراجعه به درگاه اینترنتی سامانه جامع تجارت می‌توانند اصالت کالاهای موردنظر را بررسی کنند. همچنین با شماره‌گیری کد دستوری #۷۷۷۷*۴* و استعلام از کدهای شناسه و رهگیری مندرج بر کالا از اصالت آن مطمئن شوند.

قاچاق لوازم‌یدکی خودرو بیش از ۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود

بنا بر اعلام ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بازار لوازم و قطعات یدکی خودرو حدود ۱۱ و نیم میلیارد دلار گردش مالی دارد، بیش از دو میلیارد دلار آن قاچاق است، این در حالی است که امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در این زمینه گفته است: «برآورد می‌شود از ارزش ۱۳ میلیارددلاری بازار لوازم‌یدکی، ۳۰ درصد کالای قاچاق و تولیدات بی‌کیفیت باشد که به ترتیب سه میلیارد دلار سهم قاچاق و یک میلیارد دلار هم سهم تولید غیراستاندارد است.»

باتوجه‌به اختلافی که میان آمار قاچاق لوازم‌یدکی خودرو از سوی وزارت صمت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا وجود دارد، کارشناسان صنعت خودرو معتقدند، باتوجه‌به وسعت بازار لوازم‌یدکی، میزان قاچاق در هر سال از مرز ۵ میلیارد دلار عبور می‌کند، چنین حجمی از قاچاق لوازم‌یدکی خودرو تبعات بسیار جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد که تعطیلی واحد‌های قطعه‌سازی و افزایش تصادفات و مرگ‌ومیر ناشی از آن، از جمله این تبعات هستند.
در چنین شرایطی راهکار وزارت صمت به‌عنوان متولی این حوزه برای مبارزه با قاچاق، ثبت شناسه کالا و کد رهگیری برای قطعات و لوازم‌یدکی خودرو است، در همین زمینه سخنگوی وزارت صمت گفته است: «برای پنجاه و سه قلم لوازم‌یدکی شناسه کالا و کد رهگیری صادر شده و اگر بازرسان، لوازم‌یدکی مشمول این طرح را بدون شناسه در سطح عرضه مشاهده کنند، طبق قانون، قاچاق محسوب شده و نسبت به جمع‌آوری آن اقدام خواهند کرد.»