به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از تجارت‌نیوز، پس از راه‌اندازی اولین دوره از ثبت نام خودروهای وارداتی در سامانه یکپارچه، بیش از ۳۰ هزار متقاضی با بلوکه کردن مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در حساب‌های وکالتی برای خرید این خودروها اعلام آمادگی کردند. اما با تحویل لاک‌پشتی خودروهای وارداتی و همچنین انتخاب نکردن متقاضیان […]

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از تجارت‌نیوز، پس از راه‌اندازی اولین دوره از ثبت نام خودروهای وارداتی در سامانه یکپارچه، بیش از ۳۰ هزار متقاضی با بلوکه کردن مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در حساب‌های وکالتی برای خرید این خودروها اعلام آمادگی کردند. اما با تحویل لاک‌پشتی خودروهای وارداتی و همچنین انتخاب نکردن متقاضیان اسفند ۱۴۰۱ از این محصولات، مدیر سازمان توسعه تجارت خط‌ونشان خود را برای این متقاضیان کشید.

با سرعت گرفتن واردات خودرو از هفته‌های جاری، خودروهای وارداتی سامانه یکپارچه در انتظار انتخاب توسط متقاضیان اسفند ۱۴۰۱ هستند و این در حالی است که بسیاری از متقاضیان جدید نیز چشم انتظار خرید خودروی وارداتی، پس از تعیین و تکلیف اولویت‌های اسفند هستند.

در این رابطه، دوره جدید سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی که از روز گذشته آغاز شده و تا ۹ خرداد ۱۴۰۳ ادامه خواهد داشت، باز هم برای متقاضیان اسفند ماه بوده، اما به گزارش ایسنا مدیر سازمان توسعه و تجارت اخیراً تأکید کرد که تعدادی از این ثبت‌نام کنندگان مرحله‌ اول به‌رغم ۱۴ دوره عرضه‌ خودروهای وارداتی از انواع برندهای خوب دنیا، تاکنون خودرویی را انتخاب نکرده‌اند! ‌

بنابراین با توجه به اینکه این ثبت‌نامی‌های دور اول باید تعیین تکلیف شوند، اگر همچنان این افراد خودرو انتخاب نکنند، احتمالا طی مصوبه‌ای، عرضه‌ای با زمان محدود صورت گیرد و سپس در صورت انتخاب نکردن مشتریان، این خودروها وارد سامانه‌ی مازاد برای مشتریان جدید شود. بدین ترتیب ممکن است که اولویت این مشتریان دچار مشکل شود و حتما افراد باید خودرو انتخاب کنند.

لازم به ذکر است که طبق قانون شورای رقابت، در صورتی که خودرویی در سه مرحله عرضه خریداری نداشته باشد، باید وارد سامانه مازاد شده و برای متقاضیان جدید عرضه شود. بنابراین با توجه به فروش هفتگی خودرو در سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی، احتمالاً تا ابتدای تیر ماه مهلت ثبت نام خودرو برای متقاضیان قبلی به اتمام برسد و خریداران جدید بتوانند نسبت به ثبت درخواست برای خرید خودروی وارداتی اقدام کنند.