۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی و زیان انباشته و کیفیت پایین محصولات؛ این خلاصه عملکرد خودروسازان بزرگ کشور است. با وجود این، طرح‌های فروش ایران خودرو و سایپا همچنان هر هفته برگزار می‌شود.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از تجارت‌نیوز، صدای همه از عملکرد و کیفیت محصولات خودروسازان درآمده است. در این شرایط برگزاری طرح‌های فروش ایران خودروو سایپا، با وجود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی و زیان انباشته و کیفیت پایین محصولات، همچنان به صورت هفتگی ادامه دارد.

حادثه تصادف زنجیره‌ای حدود ۶۰ خودرو در جاده بهبهان-رامهرمز بار دیگر توجهات را به سمت کیفیت پایین خودروهای داخلی برد.

کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور کشور پس از این حادثه تلخ که با فوت پنج نفر همراه بود، ضمن انتقاد از کیفیت خودروهای داخلی گفت که در این حادثه، ایربگ هیچ خودرویی باز نشد.

هر چند که خودروسازان تلاش کردند این موضوع را با بهانه‌هایی چون زاویه برخورد خودروها توجیه کنند اما هادیان‌فر در پاسخ تاکید کرد که آنها بهتر است به جای فرافکنی خودروی ایمن تولید کنند.

خودروی صفر به ۱۴ نقص فنی!

این اما همه ماجرا نیست. چندی پیش موضوع نقص فنی خودروهای صفر نیز با سخنان یک نماینده مجلس بار دیگر پررنگ شد.

روح‌اله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته بود: یک خودروی صفر کیلومتر داخلی از بازار آزاد به قیمت ۳۳۵میلیون تومان خریداری کردم که در هفته نخست روشن نشد و پس از انتقال به نمایندگی، مشخص شد ۱۴مورد نقص فنی از ایراد ترمز تا نشت بنزین دارد.

کاظم محمدی نیک‌خواه، کارشناس خودرو در این مورد در گفتگو با تجارت‌نیوز تاکید کرد که حق با مشتری است.

او توضیح داد: برخی از قطعات خودرو از کشورهای دیگر تامین می‌شوند. برخی دیگر از قطعات نیز در داخل کشور تولید می‌شوند و ممکن است بخشی از قطعات تولید شده دچار مشکل باشند.

بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان؛ عامل بی‌کیفیتی خودروها

همین موضوعات وزیر صمت را برای پاسخگویی به مجلس کشاند. رضا فاطمی‌امین، در سخنان خود در صحن علنی، کیفیت پایین خودروهای داخلی را پذیرفت.

او این مشکل را ناشی از روابط میان ایران خودرو و سایپا و قطعه‌سازان دانست و افزود: زمانی که پول قطعه‌ساز با تاخیر به او داده می‌شود، قطعه‌ساز نیز کیفیت را پایین می‌آورد و آن را در زمان مقرر تحویل نمی‌دهد. همین مسائل باعث بروز مشکلاتی می‌شود.

فاطمی‌امین گفت: زمانی که خودروساز در جریان نقدینگی دچار مشکل باشد و قطعه‌ای که وارد می‌شود کیفیت مطلوب نداشته باشد، متاسفانه قطعه غیرمطلوب را تا حد ی می‌پذیرد و از آن در ساخت خودرو استفاده می‌کند.

تداوم توزیع هفتگی رانت در صنعت خودروسازی

در این میان؛ طرح‌های فروش ایران خودرو و سایپا، با وجود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی و زیان انباشته و کیفیت پایین محصولات، همچنان هر هفته برگزار می‌شود.

جدیدترین این طرح‌ها با توزیع یارانه جدید ایران خودرو (بهمن ۱۴۰۰) از سه‌شنبه پنجم آغاز شده است و تا امروز پنجشنبه، هفت بهمن ادامه دارد.

در این طرح سه خودرو پژو پارس، ۲۰۷ دستی و دنا پلاس با موعد تحویل سه ماهه در سایت فروش این شرکت عرضه می‌شود.

ثبت‌نام در طرح توزیع یارانه سایپا (بهمن ۱۴۰۰)، نیز از امروز پنجشنبه در سایت saipa.iranecar.com آغاز شده است.

در این طرح خودرو‌های کوییک با گیربکس معمولی، کوییک R با گیربکس معمولی، تیبا EX ۲ رینگ فولادی، سایپا SE ۱۵۱ موتور M ۱۳ و کوییک پلاس با گیربکس اتوماتیک و تیبا sx با موتور M۱۵ عرضه می‌شوند.

اختلاف قیمت کارخانه‌ و بازار

با نگاهی به تفاوت قیمت خودروها در طرح‌های فروش ایران خودرو و سایپا با بازار، می‌توان برآورد کرد که اگر اتفاق ویژه‌ای در بازار خودرو رخ ندهد، در زمان تحویل خودروها، رانت قابل توجهی نصیب برندگان این طرح‌ها می‌شود.

این رانت در مورد بعضی خودروها اندک و در مورد بعضی بیشتر است.

ایران خودرو

در طرح فروش ایران خودرو تفاوت در مورد پژو پارس ۱۱۴ میلیون تومان است.

پژو ۲۰۷ دستی با سقف شیشه‌ای در بازار حدود ۱۳۴ میلیون تومان گران‌تر از کارخانه فروخته می‌شود.

اختلاف قیمت در مورد دنا پلاس توربوشارژاتوماتیک به حدود ۱۰۳ میلیون تومان می‌رسد.

سایپا

در طرح فروش سایپا این تفاوت در مورد کوئیک با گیربکس معمولی حدود ۲۹ و در مورد کوئیک R با گیربکس معمولی حدود ۲۳ میلیون تومان است.

تیبا EX2 رینگ فولادی و سایپا SE 151 در بازار به ترتیب حدود ۶۰ و ۱۸ میلیون تومان گران‌تر از کارخانه فروخته می‌شوند.

این تفاوت در مورد کوییک پلاس با گیربکس اتوماتیک حدود ۸ و در مورد تیبا SX موتور M15 حدود ۶۲ میلیون تومان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، تا کنون چندین بار وعده داده است که قرعه‌کشی خودرو از سال آینده حذف می‌شود. با وجود این، کارشناسان معتقدند با تداوم قیمت‌گذاری دستوری، امکان حذف فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار اندک است.