رئیس سازمان خصوصی‌سازی از برنامه‌ریزی برای واگذاری بلوکی بخشی از سهام ایران خودرو و سایپا خبر داد.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا به نقل از صدای بورس، ‌حسین قربانزاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به تلاش سازمان خصوصی‌سازی برای شفاف‌سازی در موضوع شرکت‌های دولتی، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم موضوع تاریک‌خانه اقتصاد ایران را به طور جدی دنبال کنیم و در این موضوع برنامه‌ریزی کرده‌ایم شرکت‌هایی را که در ۲۰ سال گذشته واگذار شده‌اند، خود، در قالب گردهمایی که برگزار می‌شود اعلام کنند که چه از دولت تحویل گرفته‌اند و امروز در چه شرایطی از نظر شاخص‌های اقتصادی قرار دارند، شرکت‌ها اعلام کنند که با هر مدیریتی که امروز انجام می‌دهند به کجا رسیده‌اند، آیا به بخش خصوصی واقعی واگذار شده‌اند یا به نهادهای عمومی و ظرفیت اقتصادی امروزشان چیست.

وی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم تاریکخانه اقتصاد ایران در شرکت‌های دولتی را شفاف کنیم گفت: در این بخش و در راستای عبور از اقتصاد دولتی به اقتصاد بهره‌ور تلاش می‌کنیم جلساتی را با شرکت‌ها داشته باشیم، همچنین برای این کار سراغ ۶ وزیری که اصل ۴۴ قانون اساسی در زمان آن‌ها اجرا شد رفتیم، از آقای دانش جعفری، شمس‌الدین حسینی و طیب‌نیا تا کرباسیان و دژپسند و وزیر اقتصاد فعلی، همچنین جلساتی با کمیسیون‌های مرتبط مجلس و اعضای هیات واگذاری برگزار کردیم.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: همچنین پیشنهاد شد همین جلسات با حضور روسای سه قوه هم برگزار شود که در این باره با آقایان قالیباف و محسنی اژه‌ای، همچنین رئیس جمهور جلساتی برگزار کردیم.

قربان‌زاده افزود: تلاش می‌کنیم با حضور همه این شرکت‌ها گردهمایی داشته باشیم که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا یکم خرداد که سالروز ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ است، این شرکت‌ها وضعیت خود را اعلام کنند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی اظهار داشت: به هر حال برنامه‌ای ریخته‌ایم که در کنار شفاف‌سازی مطالبه افکار عمومی در دستور کار باشد و این با همکاری اصحاب رسانه امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: امروز شرکت‌های گروه سه از ۵۱ شرکت به ۱۷۱ شرکت رسیده‌اند که قطعا با لابی بوده است. این شرکت‌هایی هستند که اسما نباید واگذار شوند.