قیمت بنزین یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی در هر کشور می باشد که تاثیر مستقیمی بر هزینه های خانوار ها و همچنین صنایع و بخصوص صنعت حمل و نقل دارد. قیمت سایر محصولات نیز برای عرضه به بازار هم تحت تاثیر قیمت سوخت قرار دارد.

به گزارش سایپا تهران شیرعلی نیا : قیمت بنزین یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی در هر کشور می باشد که تاثیر مستقیمی بر هزینه های خانوار ها و همچنین صنایع و بخصوص صنعت حمل و نقل دارد. قیمت سایر محصولات نیز برای عرضه به بازار هم تحت تاثیر قیمت سوخت قرار دارد.

در کشورهایی که تولید کننده نفت خام هستند قاعدتا می بایستی قیمت بنزین کمتر از سایر کشورهایی باشد که وارد کننده نفت و یا بنزین هستند ولی این قاعده همیشه صدق نمی کند و می توان به کشور انگلستان اشاره کرد.

در کشورهای پیشرفته و جهان اول معمولا متوسط قیمت بنزین گرانتر از سایر کشورهای در حال توسعه است و کشورهایی نظیر ایران ، ونزوئلا و سوریه ارزانترین متوسط نرخ بنزین را دارند.

گرانترین متوسط قیمت بنزین در بین کشورهای دنیا نیز متعلق به ترتیب به کشورهای هنگ هنگ با متوسط ۲٫۵۶ دلار در هر لیتر ، هلند با ۲٫۱۸ دلار و جمهوری آفریقای مرکزی با ۲٫۱۴ در رتبه سوم قرار دارد، می باشد.

نکته ای که می توان در اینجا به آن اشاره کرد این است که در ایالات متحده نرخ بنزین از معدود محصولاتی هست که ثابت نیست و روزانه توسط فروشندگان و جایگاههای عرضه سوخت به مردم با توجه به نرخ جهانی نقت تعیین و بفروش می رسد.

در ادامه نقشه قیمت بنزین در نقاط مختلف جهان را می توانید مشاهده نمایید.

photo_2021-10-01_18-41-04.jpg